Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

78. kapitola

Poučenie z dejín Izraela

1 Báseň. Asafova. Ľud môj, vypočuj si moje naučenie, počúvaj slová, ktoré ti poviem.
2 Rozpoviem ti poučné podobenstvá, vyložím tajomné udalosti dávnych vekov, 3 veci, ktoré sme už počuli a poznali, lebo nám ich rozprávali naši otcovia. 4 Ani my to nezatajíme ich deťom, ale rozpovieme budúcim pokoleniam slávne Jahveho skutky a mocné divy, ktoré urobil. 5 Nariadil Jakubovým kmeňom, uzákonil pre Izrael, aby otcovia zanechali svojim synom nariadenia, ktoré dostali, 6 aby o nich vedeli aj budúce pokolenia, aj deti, čo sa ešte len narodia, a tieto aby ich odovzdali svojim synom: 7 aby v Bohu skladali svoju nádej, aby mali stále na mysli Božie veľké skutky a zachovávali jeho prikázania, 8 aby neboli ako ich otcovia, neposlušné a odbojné pokolenie, ktoré nikdy nemalo pevnú vieru v Boha a zmýšľaním zostalo mu neverné. 9 Ako synovia Efraimovi, ozbrojení lukmi, ktorí v deň bitky dali sa na útek, 10 nedodržali zmluvu s Bohom a spriečili sa poslúchať jeho zákon, 11 zabudli na všetko, čo pre nich vykonal, na jeho zázraky, ktorými sa preukázal. 12 Robil zázraky pred očami ich otcov v egyptskej zemi, na poliach Tanis. 13 Rozdelil more a previedol ich cezeň, postaviac vody ako hrádzu. 14 Vo dne ich viedol oblakom a v noci ohnivou žiarou. 15 Na púšti rozštiepil bralo a napojil ich hojne ako z jazera. 16 Vyviedol pramene zo skaly, prúdila z nej voda ako rieka. 17 Ale oni sa ďalej proti nemu prehrešovali, búrili sa proti Najvyššiemu na púšti, 18 zaťato pokúšali Boha, žiadali si jedlo podľa svojich chúťok. 19 Reptali proti Bohu: "Môže Boh prestrieť stôl na púšti? 20 Je síce pravda, že udrel na skalu a voda vystrekla a tiekla potokmi, ale či nám môže dať aj chlieb a obstarať svojmu ľudu mäso?" 21 Keď to Jahve počul, veľmi sa roztrpčil, oheň vzplanul proti Jakubovi, rozhorčil sa proti Izraelovi, 22 lebo neverili Bohu, neverili, že im môže pomôcť; 23 a predsa rozkázal mrakom na výšinách a otvoril brány nebies, 24 na jedenie im zoslal mannu ako dážď, dal im nebeský chlieb. 25 Tak človek jedol anjelský chlieb, dostali na cestu jedla do sýtosti. 26 Potom rozpútal z neba východný vietor, svojou mocou prihnal vietor z juhu 27 a spustil na nich mäsa ako mračno prachu, lietajúce vtáky ako morský piesok. 28 Zhodil ich doprostred tábora, okolo stanov, v ktorých bývali. 29 Ľud jedol a nasýtil sa do vôle, lebo im Boh dal, po čom bažili. 30 Ale oni sa neprestávali sťažovať, hoci mali ešte ústa plné jedla, 31 preto proti nim vzkypel Boží hnev, najsilnejších medzi nimi pozabíjal, skosil výkvet Izraela. 32 Oni napriek všetkému ďalej urážali Boha a nechceli veriť jeho divom. 33 Ako dych ukončil ich dni a ich roky náhlou smrťou. 34 Keď ich stíhal smrťou, hľadali ho, vracali sa a obracali sa na neho. 35 Rozpamätávali sa, že Boh je ich opora, že Najvyšší je ich záchrana. 36 Ale svojimi lichotivými slovami ho klamali, luhali mu svojím jazykom, 37 vo svojom srdci boli k nemu neúprimní, neboli verní jeho zmluve. 38 Ale Boh, plný milosrdenstva, odpúšťal im viny a nevyhubil ich. Často zmiernil svoj hnev a neprejavil svoje rozhorčenie. 39 Pamätal, že sú iba krehkí ľudia, ako závan vetra, ktorý preletí a nikdy viac sa nevráti. 40 Koľko ráz sa proti nemu vzbúrili na púšti, zarmútili ho na pustatine! 41 Stále pokúšali Božiu trpezlivosť a roztrpčovali Najsvätejšieho. 42 Zabudli na jeho veľkú moc, zabudli na deň, keď ich vyslobodil z ruky nepriateľa, 43 keď robil v Egypte svoje znamenia, svoje zázraky na poliach Tanis. 44 Premenil ich potoky a rieky na krv, takže nemali čo piť. 45 Poslal na nich ovady, ktoré ich štípali, žaby, aby ich trápili. 46 Vydal ich úrodu škodlivému hmyzu, mračnám kobyliek ich práce. 47 Ľadovcom zbil ich vinice a krupobitím figovníky. 48 Poslal mor na ich dobytok a na ich stáda nákazu. 49 Obrátil proti nim svoj hrozný hnev, rozhorčenie, zlosť a nepriateľstvo, celý zástup poslov skazy. 50 Dal voľný beh svojmu rozhorčeniu. Neušetril ich pred smrťou, lež ich život vydal napospas morovej pohrome. 51 Pobil všetkých prvorodených, výkvet sily egyptských rodín. 52 Ako ovečky vyviedol svoj ľud, viedol ich púšťou ako stádo, 53 vodil ich bezpečne, nemali sa čoho báť, ale nad ich nepriateľmi zavrelo sa more. 54 Doviedol ich do svojej svätej zeme, na vrch, ktorý vydobyla jeho pravica. 55 Pred nimi vyhnal pohanské národy, dedičnú krajinu im rozmeral a kmene Izraela usadil v ich stanoch. 56 Ale oni ďalej pokúšali Boha, búrili sa proti Najvyššiemu a neplnili jeho prikázania. 57 Boli neverní, odpadávali od neho ako ich otcovia, zlyhali ako nespoľahlivá zbraň. 58 Hnevali ho pohanskými oltármi na výšinách a dráždili ho svojimi modlami. 59 Keď to Boh počúval, zahorel hnevom a príkro zavrhol Izraela. 60 Opustil svoj stánok v Šíle, svoj príbytok medzi ľuďmi. 61 Nechal padnúť do zajatia archu, symbol svojej moci, vydal nepriateľom svoju slávu. 62 Svoj ľud ponechal meču za korisť, zanevrel na svoje dedičstvo. 63 Jeho mládencov pohltil oheň vojny, nemali pohreb za náreku dievčat. 64 Jeho kňazi padli mečom a ich vdovy nemohli sa nad nimi vyplakať. 65 Vtedy sa Pán prebral akoby zo spánku, ako bojovník premožený vínom. 66 Svojich nepriateľov zahnal na útek, uvalil na nich večnú potupu. 67 Zavrhol Jozefov rod, nevyvolil si kmeň Efraimov, 68 ale vybral si Júdov kmeň a vrch Sion, ktorý si obľúbil. 69 Vystavil si chrám do nebeských výšok, pevný ako zem, ktorej dal trvalé základy. 70 Dávida si vyhliadol za svojho služobníka, vzal si ho od ovčieho košiara, 71 odviedol ho od oviec s jahňatami, aby bol pastierom vyvoleného ľudu, Izraela, jeho dedičstva. 72 A on ich pásol so šľachetným srdcom, viedol ich skúsenou rukou.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk