Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

38. kapitola

Lekár a choroby

1 Ucti si lekára podľa jeho zásluhy, lebo aj jeho stvoril Boh.
2 Lekárske umenie pochádza od Najvyššieho a králi si ho vážia. 3 Vedomosti robia lekára významným človekom a otvárajú mu prístup k veľmožom. 4 Boh dal vyrásť zo zeme liečivým bylinám a rozumný človek ich nepodceňuje. 5 Či práve drevo neurobilo vodu sladkou, aby ľudia poznali jeho liečivú silu? 6 Boh dal ľuďom vedu, aby sa preslávili jeho mocnými dielami. 7 Lekár používa byliny na liečenie a na úľavu bolesti a lekárnik z nich pripravuje lieky. 8 Tak niet konca Božím dielam, takto šíri zdravie po celej zemi. 9 Syn môj, ak máš chorobu, nezanedbaj sa, modli sa k Bohu a on ťa uzdraví. 10 Odvráť sa od hriechu, naprav svoj život a srdce si očisť od každého hriechu. 11 Obetuj kadidlo a jemnú múku a prines obety podľa svojich možností. 12 Potom si zavolaj lekára, lebo aj jeho Boh stvoril. Nech neodchádza od teba, lebo ho potrebuješ. 13 Niekedy tvoje uzdravenie môže byť v jeho rukách, 14 potom aj on bude prosiť Boha, aby mu dal úspech uľaviť bolesti a nájsť spôsob liečenia, aby ti zachránil život. 15 Pácha hriech proti Stvoriteľovi, kto sa pred lekárom robí hrdinom.

Smútok

16 Syn môj, nad mŕtvym roň slzy, nariekaj, aby si ukázal svoj žiaľ! Potom pochovaj telo, ako je vo zvyku, vystroj mu pohreb, ako sa sluší.
17 Horko plač, prejav svoj žiaľ, zachovaj smútok, ako si mŕtvy zasluhuje. Smúť niekoľko dní kvôli rečiam, potom prestaň smútiť, 18 lebo smútok urýchľuje smrť a žalosť srdca oslabuje životnú silu. 19 Nech sa smútok končí pohrebom, lebo život v smútku je neznesiteľný. 20 Neoddávaj sa prílišnému smútku, premôž ho, mysli na svoj vlastný koniec. 21 Nezabúdaj, že návrat je nemožný, mŕtvemu nepomôžeš a sebe ublížiš. 22 Mysli, že aj teba stihne jeho osud: dnes mne, zajtra tebe! 23 Keď mŕtvy odpočíva, nech odpočíva aj smútok za ním, prestaň žialiť, keď vydal posledný dych!

Remeslá

24 Učenosť zákonníka sa získava dlhým štúdiom. Ak má človek študovať, musí byť uvoľnený od iných robôt.
25 Ako sa stane učeným ten, kto musí chodiť za pluhom a ktorého všetkou slávou je plieskať bičom; kto je celkom zaujatý poháňaním volov a rozpráva iba o teľatách? 26 Jeho srdce dáva pozor, ako sa mu vyorávajú brázdy, a večery trávi kŕmením jalovíc. 27 Tak je to aj s každým remeselníkom a umelcom, čo dňom i nocou pracujú. Tak aj tí, čo ryjú pečatné prstene a trpezlivo vymýšľajú rozličné kresby. Sú zaujatí tým, ako reprodukovať vzor a pracujú do noci, aby dokončili svoje dielo. 28 Tak isto aj kováč, čo sedí pri nákove a kuje surové železo. Žiara ohňa páli mu kožu, keď sa namáha v horúčave pece. Údery kladiva ohlušujú mu uši a oči má upreté na vzorku, ktorú napodobňuje. Celým srdcom sa sústreďuje, ako vyhotoviť dielo, a nocami ho zdokonaľuje. 29 Tak isto hrnčiar, ktorý sedí pri svojej práci a nohami poháňa hrnčiarsky kruh, ustavične ustarostený o svoje dielo, aby vyhotovil patričný počet. 30 Rukami miesi hlinu a z celej sily sa vzopiera nohami. Veľmi pozorne polieva glazúrou a nocami čistí pec. 31 Títo všetci sa spoliehajú na svoje ruky a každý z nich je obratný vo svojej práci. 32 Bez nich nemožno vystavať jediné mesto, ani sa v ňom usadiť, ani cestovať. 33 Ale ich nevolajú do národnej rady a na zhromaždení nemajú veľké slovo. Nezasadnú si na sudcovskú stolicu, lebo nerozumejú verejnému právu. 34 Nevyznačujú sa učenosťou a sudcovskou znalosťou a medzi tvorcami životných zásad ich nenájdeš. Ale oni udržujú stvorený svet a ich modlitba je zameraná na ich remeslo.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk