Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť

16. kapitola

Príhoda s bránami Gazy

1 Potom Samson išiel do Gazy, videl tam jednu neviestku a vošiel k nej.
2 Keď Gazanom oznámili: "Prišiel sem Samson," postavili hliadky a celú noc na neho striehli pri mestskej bráne. Celú noc boli ticho, lebo si povedali: "Počkajme, kým sa rozvidnie, a zabijeme ho." 3 Samson zostal ležať do polnoci. O polnoci vstal, chytil vráta mestskej brány i s dvoma verajami, vytrhol ich so závorou, položil si na plecia a vyniesol na vrchol hory, ktorá je naproti Chebronu.

Dalila zrádza Samsona

4 Potom sa zamiloval do istej ženy v doline Sorek, ktorá sa volala Dalila.
5 Prišli k nej filištínske kniežatá a povedali jej: "Zveď ho a vyzveď sa, odkiaľ pochádza jeho veľká sila a ako by sme ho mohli premôcť a poviazať, aby sme ho skrotili. Potom ti každý z nás dá tisíc sto šeklov striebra." 6 Dalila povedala Samsonovi: "Povedz mi, prosím ťa, odkiaľ pochádza tvoja veľká sila a čím ťa treba poviazať, aby ťa skrotili." 7 Samson jej odpovedal: "Ak ma poviažu siedmimi čerstvými tetivami z luku, ktoré ešte nevyschli, stratím svoju silu a budem ako ktorýkoľvek človek." 8 Filištínske kniežatá jej priniesli sedem čerstvých tetív z luku, ktoré ešte nevyschli, a ona ho nimi poviazala. 9 V izbičke mala ukrytých mužov. A ona na neho skríkla: "Filištínci na teba, Samson!" On však roztrhol tetivy z luku, ako sa trhá niť z kúdele, keď pocíti oheň. Tak tajomstvo jeho sily zostalo neznáme. 10 Vtedy povedala Dalila Samsonovi: "Podviedol si ma, luhal si mi. Ale teraz mi prezraď, prosím ťa, čím ťa treba poviazať." 11 On jej odpovedal: "Keby ma pevne poviazali novými povrazmi, ktoré ešte neboli použité, stratil by som svoju silu a bol by som ako ktorýkoľvek človek." 12 Vtedy Dalila vzala nové povrazy, poviazala ho nimi a potom skríkla: "Filištínci na teba, Samson!" A v izbičke mala skrytých mužov. Ale on postŕhal povrazy z ramien ako nite. 13 Dalila znovu povedala Samsonovi: "Až doteraz si ma podvádzal a luhal si mi. Povedz mi, čím ťa treba poviazať." Odpovedal jej: "Keby si votkala sedem pramienkov mojich vlasov do tkáčskej osnovy a tlčením bidielkom ich prirazila, stratil by som svoju silu a zostal by som ako ktorýkoľvek človek." 14 Ona ho uspala, potom votkala sedem prameňov jeho vlasov do tkáčskej osnovy, tlčením bidielkom ich prirazila a skríkla naň: "Filištínci na teba, Samson!" Prebudil sa zo spánku a vytrhol bidielko i s tkáčskou osnovou. 15 Dalila mu povedala: "Ako môžeš hovoriť, že ma miluješ, keď tvoje srdce nie je pri mne? Už trikrát si ma podviedol a neprezradil si mi, odkiaľ pochádza tvoja veľká sila." 16 A keď ho celé dni obťažovala a dorážala na neho svojimi rečami, otrávila mu život až na smrť. 17 Otvoril jej celé svoje srdce a povedal: "Britva ešte nikdy neprešla po mojej hlave, lebo som Bohu zasvätený od matkinho lona. Keby ma ostrihali, opustila by ma moja sila, oslabol by som a bol by som ako všetci ostatní ľudia." 18 Dalila videla, že jej otvoril celé svoje srdce, dala zavolať filištínske kniežatá a povedala im: "Tentoraz poďte, lebo mi odhalil celé svoje srdce." Filištínske kniežatá prišli k nej a doniesli so sebou aj striebro. 19 Ona uspala Samsona na svojich kolenách, zavolala jedného muža a dala mu odstrihnúť sedem pramienkov vlasov z hlavy. Tak ho začala ovládať a jeho sila ho opustila. 20 Skríkla: "Filištínci na teba, Samson!" Keď sa prebudil zo spánku, povedal si: "Vyviaznem z toho ako inokedy a vyslobodím sa." Ale nevedel, že Jahve odstúpil od neho. 21 Filištínci ho chytili, vyklali mu oči a odviedli ho do Gazy. Spútali ho dvojitými bronzovými reťazami a vo väzení točil mlynský kameň.

Samsonova pomsta a smrť

22 Ale po ostrihaní mu vlasy na hlave znovu začali rásť.
23 Filištínske kniežatá sa zišli, aby priniesli veľkú obetu svojmu bohu Dagonovi a aby sa oddali radovánkam. Hovorili: "Náš boh vydal nám do rúk nášho nepriateľa Samsona." 24 Keď ľud videl svojho boha, prepukol v oslavné výkriky na jeho počesť a hovoril: "Náš boh vydal nám do rúk nášho nepriateľa Samsona, ktorý pustošil našu krajinu a rozmnožoval našich mŕtvych." 25 A pretože sa im srdce rozveselilo, vykrikovali: "Zavolajte Samsona, nech nás zabáva!" Doviedli teda Samsona z väzenia a on pred nimi robil všelijaké kúsky. Potom ho postavili medzi stĺpy. 26 Tu povedal Samson chlapcovi, ktorý ho vodil za ruku: "Veď ma a nechaj ma ohmatať tie stĺpy, na ktorých spočíva budova, aby som sa o ne oprel." 27 Dom bol plný mužov a žien. Boli tam všetky filištínske kniežatá a na streche asi tritisíc mužov a žien, ktorí sa pozerali na Samsonove kúsky. 28 Samson vzýval Jahveho a zvolal: "Pane Jahve, prosím ťa, spomeň si na mňa, daj mi silu ešte tento raz, ó Bože, nech sa vypomstím Filištíncom jednou ranou za svoje dve oči." 29 Samson nahmatal dva prostredné stĺpy, na ktorých spočívala budova, zaprel sa do nich, do jedného pravou a do druhého ľavou rukou, 30 a zvolal: "Nech zomriem s Filištíncami!" Zaprel sa zo všetkých síl a budova sa zrútila na kniežatá a na všetok ľud, ktorý tam bol. Tých, ktorých zahubil zomierajúc, bolo viac ako tých, ktorých pobil za svojho života. 31 Nato prišli jeho bratia a celý dom jeho otca, vzali jeho telo, vrátili sa a pochovali ho medzi Coreou a Eštaolom v hrobe jeho otca Manoacha. Súdil Izrael dvadsať rokov.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk