Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

3. kapitola

Tretí nárek

1 (Alef) Ja som človek, ktorý skúsil biedu pod prútom jeho hnevu.
2 Odviedol ma a dal mi kráčať v tmách, kde niet svetla. 3 Obrátil sa proti mne, bije ma svojou rukou po celý deň. 4 (Bet) Rozdrásal mi telo i kožu, dolámal všetky moje kosti. 5 Obstaval ma dobýjacími vežami, obkľúčil ma pretrpkými útrapami. 6 Hodil ma na miesto temnôt ako večne mŕtvych. 7 (Gimel) Zamuroval ma, že nemôžem vyjsť, zavesil mi ťažké reťaze. 8 Hoci kričím a volám o pomoc, naprázdno nechá znieť moje prosby. 9 Kvádrami zastaval mi cestu, moje chodníky zatarasil. 10 (Dalet) Ako medveď číha na mňa, ako lev v húštine. 11 Zohnal ma z cesty, roztrhal ma, celkom ma zničil. 12 Napäl svoj luk, zacielil na mňa svoje šípy. 13 (He) Do mojich ľadvín vystrelil šípy zo svojho tulca. 14 Zostal som na posmech medzi národmi, predmetom ich posmešných pesničiek po celý deň. 15 Nasýtil ma horčinou, napojil ma palinou. 16 (Vav) Nechal, nech si zuby vylámem hryzúc štrk, nachoval ma popolom. 17 Pokoj opustil moju dušu, zabudol som, čo je šťastie. 18 Povedal som: Koniec môjmu životu, aj nádeji, ktorú mi dáva Jahve. 19 Spomeň si na moju biedu a blúdenie, na palinu a žlč! 20 Bez prestania na to spomínam a moja duša sa chveje vo mne. 21 Toto pripomeniem svojmu srdcu, a preto budem trpezlivo čakať: 22 (Chet) Jahveho láska neprestala, jeho dobrota sa nevyčerpala; 23 obnovujú sa každé ráno, taká veľká je jeho vernosť. 24 "Jahve je môj podiel," vraví duša moja, "preto dúfam v neho." 25 (Tet) Jahve je dobrý k tým, čo dúfajú v neho, k duši, ktorá ho hľadá. 26 Dobré je tíško očakávať Jahveho pomoc. 27 Dobré je pre človeka nosiť jarmo od svojej mladosti. 28 (Jod) Nech sedí mlčky, osamote, keď ho Pán vloží naň. 29 Nech sa položí tvárou do prachu, možno je ešte nádej! 30 Nech podá líce tomu, čo ho bije, nech sa naje potupy dosýta. 31 (Kaf) Lebo Pán nezavrhne svojho sluhu naveky: 32 hoci aj zarmúti, znovu sa zmilúva svojou veľkou láskou. 33 Lebo on veľmi nerád pokoruje a zarmucuje ľudských synov. 34 (Lamed) Keď šliapu nohami všetkých väzňov zeme, 35 keď prekrúcajú právo človeka pred tvárou Najvyššieho, 36 keď robia niekomu bezprávie na súde, Pán by to nemal vidieť? 37 (Mem) Kto môže rozkázať a stane sa, ak to nerozkáže Pán? 38 Či sa dobro i zlo nestáva na slovo Najvyššieho? 39 Prečo by mal človek reptať, nech sa skôr odvážne postaví svojim hriechom! 40 (Nun) Prezrime si život, preskúmajme ho a vráťme sa k Jahvemu! 41 Zdvihnime svoje srdcia i ruky k Bohu na nebi! 42 Zhrešili sme, vzbúrili sme sa, preto si nám neodpustil. 43 (Samech) Zahalil si sa hnevom, stíhal si nás a stínal bez milosti. 44 Zahalil si sa mrakom, aby modlitba cezeň neprenikla. 45 Zaobchádzal si s nami ako so smeťami, ako s odpadkami medzi národmi. 46 (Pe) Všetci naši nepriatelia posmešne rozdrapujú proti nám ústa. 47 Hrôza a jama sú naším údelom, záhuba a skaza. 48 Z očí mi tečú potoky sĺz nad záhubou môjho drahého ľudu. 49 (Ain) Oko mi slzí bez prestania, nedá sa upokojiť, 50 kým nezhliadne a neuvidí Jahve z neba. 51 Oko mi trápi dušu pri pohľade na všetky dcéry môjho mesta. 52 (Cade) Úporne poľovali na mňa ako na vtáka tí, čo ma nenávidia bez príčiny. 53 Zaživa ma vrhli do jamy a kameňom ju zahatali. 54 Vody mi vystúpili ponad hlavu, už som si myslel: To je môj koniec. 55 (Kof) Jahve môj, vzýval som tvoje Meno z hĺbky priepasti, 56 počul si môj hlas, neodvracaj svoje ucho od môjho výkriku o pomoc! 57 Prišiel si ku mne, keď som ťa volal, a povedal si: "Neboj sa!" 58 (Reš) Pane, ty si obránil môj spor a vykúpil si môj život. 59 Ty si videl, Jahve, nespravodlivosť páchanú na mne a obránil si moje právo. 60 Videl si ich pomstychtivosť, všetky ich úklady proti mne. 61 (Šin) Počul si, Jahve, ich vysmievanie, všetky ich úklady proti mne, 62 pošuškávanie mojich nepriateľov a ich nápady proti mne po celý deň. 63 Pozri, či sedia, či stoja, ja som predmetom ich posmeškov. 64 (Tav) Jahve, odplať im za ich skutky, odplať im, ako si zaslúžia! 65 Ukáž im svoju tvrdosť, stihni ich svojou kliatbou. 66 Stíhaj ich hnevom a vynič ich spod svojho neba, Jahve!
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk