Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

50. kapitola

Výrok proti Babylonu

1 Slová, ktoré vyriekol Jahve proti Babylonu, proti chaldejskej krajine, skrze proroka Jeremiáša.

Pád Babylonu a oslobodenie Izraela

2 "Vyhláste medzi národmi, oznámte, vztýčte znak, oznámte, nič nezamlčte a vyhláste: Babylon padol. V hanbe je boh Bel, zrútil sa boh Marduk. (Modly Babylonu sú zahanbené, jeho falošní bohovia popadali.)
3 Lebo ho napadol národ zo severu, ktorý obráti jeho krajinu na púšť. Nik v nej už nebude bývať, ľudia i zvieratá ušli, stratili sa. 4 V tých dňoch a v tom čase – Jahveho výrok – synovia Izraela sa navrátia (oni a synovia Júdu spolu) a s plačom sa dajú na cestu hľadať Jahveho, svojho Boha. 5 Budú sa vypytovať na cestu k Sionu, obracajúc k nemu svoje tváre. Prídu a pripútajú sad k Jahvemu večnou zmluvou, na ktorú už nikdy nezabudnú. 6 Môj ľud bol ako stratené ovce, ich pastieri ich nechali blúdiť, chodiť sem-tam po horách; prechádzali z hôr na kopce a na svoj košiar zabudli. 7 Kto ich len našiel, žral ich. Ich nepriatelia vraveli: My nie sme vinní. Pretože oni zhrešili proti Jahvemu, svojmu svätému cieľu, proti nádeji svojich otcov, Jahvemu! 8 Utekajte z Babylonu, vyjdite zo zeme Chaldejcov, ako barani v čele stáda! 9 Dajte pozor! Ja zburcujem mnoho veľkých národov a privediem ich proti Babylonu. Nastúpia proti nemu zo severnej zeme, od severu ho zaujmú. Ich šípy budú ako obratný vojak, ktorý sa nikdy nevráti naprázdno. 10 Chaldejci budú vyplienení a všetci, ktorí ich budú plieniť, budú nasýtení – Jahveho výrok. 11 Vy ste vykradli moje dedičstvo, ale hoci sa radujete a veselíte, hoci vyskakujete ako jalovice pri mlátení, hoci erdžíte ako žrebce, 12 vaša matka bude hrozne nešťastná, tá, čo vás zrodila, bude zahanbená. Pozrite na ňu! Je to len pahýľ národa: divočina, vyprahlina, púšť. 13 Stihnutý Jahveho hnevom, Babylon bude bez obyvateľov, stane sa osamelou pustatinou. Každý, kto prejde popri ňom, stŕpne hrôzou a zhíkne nad jeho ranami. 14 Zriaďte svoje šíky proti Babylonu, obkoleste ho s napätými lukmi! Strieľajte naň, nešetrite šípy, lebo sa prehrešil proti Jahvemu! 15 Vydajte bojový pokrik zo všetkých strán proti nemu! Už dvíha ruky na vzdanie, lebo popadali jeho ochranné veže, múry sa rúcajú. To je Jahveho odveta. Pomstite sa na ňom! Robte s ním, čo on robieval iným! 16 Zničte v Babylone každého rozsievača a všetkých, čo sa v žatve chytajú kosáka! Pred ukrutným mečom nech sa každý vráti k svojmu národu, nech každý utečie do vlastnej krajiny! 17 Izrael je zablúdená ovca, prenasledovaná levmi. Najprv ho žral asýrsky kráľ a naposledy mu drúzgal kosti babylonský kráľ Nabuchodonozor. 18 Preto toto hovorí Jahve Cebaot, Boh Izraela: Idem potrestať babylonského kráľa a jeho krajinu, ako som potrestal kráľa asýrskeho. 19 Izrael privediem späť na jeho pasienok, bude sa pásť po Karmeli a po Bašane a napasie sa dosýta na efraimských vŕškoch a v Galaáde. 20 V tých dňoch, keď príde ten čas, – Jahveho výrok – budú vyhľadávať viny Izraela, ale ich nebude, a hriechy Júdu, ale ich nenájdu, lebo odpustím tým, ktorých ponechám ako zvyšok.

V Jeruzaleme oznamujú pád Babylonu

21 Na krajinu lagún! Udri na ňu, napadni obyvateľov Pekodu: zosekaj ich, vykynož ich do posledného – Jahveho výrok. Urob všetko, čo som ti rozkázal!
22 Vojnový lomoz znie po kraji! Strašné ničenie. 23 Ako strašne bolo zlámané a roztrieskané kladivo celého sveta! Ako sa Babylon stal strašidlom pre všetky národy! 24 Nastavil som ti osídlo, Babylon, a ty si sa chytil doň, ani si nezbadal. Bol si dostihnutý, chytil si sa, lebo si bojoval proti Jahvemu! 25 Jahve otvoril svoje sklady zbraní, vybral zbrane svojho hnevu, lebo Pán Jahve Cebaot má dôležitú prácu v zemi Chaldejcov! 26 Nastal pre ňu čas žatvy. Otvorte jej stodoly, naklaďte ju na kopy ako snopy, zničte ju, nech nezostane nikto nažive! 27 Pobite mečom všetkých bojovníkov, nech idú ako býci na jatky! Beda im, lebo prišiel ich Deň, čas ich potrestania. 28 Počúvam, ako utečenci, zachránení z babylonskej zeme, oznamujú na Sione odvetu Jahveho, nášho Boha, odvetu za jeho Chrám.

Hriech pyšnej opovážlivosti

29 Zvolajte proti Babylonu množstvo všetkých, čo napínajú luky! Rozložte si stany okolo neho, aby nik nemohol ujsť! Odplaťte mu za všetky jeho zločiny, ako on robieval, tak spravte jemu, lebo sa opovážlivo postavil proti Jahvemu, proti Izraelovmu Svätému.
30 Preto jeho mládenci popadajú na uliciach, v ten deň zahynú všetci jeho bojovníci. To je Jahveho výrok. 31 Hnevám sa na teba, "Opovážlivosť" – to je výrok Pána Jahveho Cebaot – prišiel tvoj Deň, čas tvojho trestu. 32 "Opovážlivosť" sa potkne a padne, nikto ju už nezodvihne. Založím oheň v mestách okolo nej, ktorý strávi všetko navôkol.

Jahve je záchranca Izraela

33 Jahve Cebaot hovorí: Izraelský ľud je utláčaný (a s ním aj Júdovi synovia). Tí, čo ich odvliekli do zajatia, držia ich a nechcú prepustiť.
34 Ale zástanca je mocný, Jahve Cebaot je jeho meno. On sám prevezme obranu ich sporu, dá odpočinúť krajine a prestraší obyvateľov Babylonu. 35 Meč na Chaldejcov! – Jahveho výrok – na obyvateľov Babylonu, na jeho kniežatá a na jeho mudrcov! 36 Meč na jeho veštcov, nech zošalejú! Meč na jeho rytierov, nech sa prestrašia! 37 Meč na jeho kone, na jeho vozy a na všetku zberbu, ktorá je v ňom, nech sú ako ženy! Meč proti jeho pokladom, nech ich vyplienia! 38 Meč na jeho vody, nech vyschnú! Lebo je to krajina modiel, zbláznili sa do svojich Strašidiel! 39 Preto sa tam budú vyvaľovať rysy so šakalmi a pštrosy preháňať. Nikdy tam už nebudú bývať ľudia, nikto sa tam už neusadí od veku do veku. 40 Ako keď Boh zničil Sodomu a Gomoru a susedné mestá – Jahveho výrok – nik tam nebude bývať, človek sa tam už neusadí.

Ľud zo severu a lev od Jordánu

41 Pozrite! Prichádza ľud zo severu, veľký národ a mocní králi povstávajú zo vzdialených končín zeme.
42 Vyzbrojení sú lukom a kopijou, sú ukrutní a bez milosti. Cválajú na koňoch s hukotom ako rozbúrené more, pripravení do boja sťa jeden muž proti tebe, Babylonská dcéra. 43 Keď babylonský kráľ začul chýr o nich, ovisli mu ruky, úzkosť ho zachvátila, bolesti ako tej, čo rodí. 44 Pozrite, vystupuje ako lev z jordánskych húštin na zelené nivy! V okamihu ich odtiaľ zaženiem a postavím tam svojho vyvoleného. Veď kto sa mi môže rovnať? Kto ma môže pohnať pred súd? Ktorý pastier môže obstáť predo mnou? 45 Preto čujte, aký plán má Jahve proti Babylonu, aké rozhodnutie urobil proti krajine Chaldejcov: Aj tých najmenších zo stáda odvlečú preč a ich nivy užasnú nad ich osudom. 46 Hrmotom pádu Babylonu otriasa sa zem a jeho výkrik sa rozlieha medzi národmi."
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk