Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť

46. kapitola

1 Slovo, ktoré Jahve povedal prorokovi Jeremiášovi o národoch.

Proroctvá proti Egyptu. Porážka pri Karkemiši

2 O Egypte. Proti vojsku faraóna Necha, egyptského kráľa, ktoré bolo v Karkemiši, pri rieke Eufrat, keď ho porazil Nabuchodonozor, babylonský kráľ. To bolo štvrtého roku judského kráľa Jojakima, Joziášovho syna.
3 Chystajte pancier a štít, hor’ sa, do boja! 4 Sedlajte kone, vysadajte, jazdci! Nastúpte v prilbách s naostrenými kopijami, s panciermi na tele! 5 Ale zrazu, čo to vidím? Prestrašili sa, ustupujú. Ich bojovníci sú porazení, obrátili sa na divý útek, ani sa len neobzrú naspäť. Hrôza na všetkých stranách! To je Jahveho výrok. 6 Nech neutečie ani najrýchlejší! Nech sa nezachráni ani najsilnejší! Na severe, na brehoch Eufratu, potkýnajú sa a padajú. 7 Kto sa to vzdúva ako Níl, čie vody hučia ako jeho rozvodnené prúdy? 8 To sa Egypt vzdúva ako Níl, jeho vody hučia ako rozvodnené prúdy. Vraví: Vzdujem sa a zaplavím zem, zničím mestá a ich obyvateľov! 9 Jazdci, útočte! Hrmotajte, vozy! Dopredu, vojaci: Chlapi z Etiópie a Somálska so štítmi v rukách! Lýdovia s ohnutými lukmi v pästiach! 10 Toto je deň pre Pána Jahveho Cebaot, deň pomsty, pomsty na jeho nepriateľoch: meč hltá, sýti sa, spíja sa ich krvou. Lebo je to obeta pre Pána Jahveho Cebaot v severnej krajine na rieke Eufrat. 11 Vyjdi do Galaádu nazbierať balzamu, panna, egyptská dcéra! Ale nadarmo skúšaš premnohé lieky, tvoje rany sa ti nezahoja! 12 Národy sa dozvedeli o tvojom zahanbení, zem sa ozýva tvojimi výkrikmi, lebo vojak sa potkýna o vojaka a padajú spolu.

Vpád do Egypta

13 Slovo, ktoré Jahve povedal prorokovi Jeremiášovi, keď Nabuchodonozor, babylonský kráľ, udrel na Egypt:
14 Oznámte to v Egypte, vyhláste to v Migdole, vyhláste to v Memfise a v Tachpanchese! Povedzte: Nastúp, buď pripravený, lebo meč hlce okolo teba! 15 Prečo utiekol Apis? Prečo tvoj býčí boh nevydržal? Hej, Jahve ho zahnal. 16 Pozhadzuje mnohých: popadajú jeden na druhého a povedia: "Rýchlo! Vráťme sa k nášmu ľudu, do našej rodnej zeme, ďaleko od pustošiaceho meča!" 17 Dajte faraónovi, egyptskému kráľovi, toto meno: Krikľúň. Človek, ktorý premeškal svoj čas. 18 Ako žijem – to je výrok Kráľa, ktorý sa volá Jahve Cebaot – príde ktosi, vznešený ako Tabor medzi vrchmi, ako Karmel nad morom. 19 Priprav si batoh do zajatia, obyvateľka, egyptská dcéra! Memfis sa stane púšťou, bude rozváľaný a neobývaný. 20 Egyptská krajina bola krásna jalovica, ale letí, letí nad ňu ovad zo severu. 21 Najatí žoldnieri, ktorí si v nej žijú ako vykŕmené teľatá, ukazujú jej päty, všetci sa dávajú na útek, ani jeden nemohol vydržať. Lebo na nich prichádza Deň záhuby, čas zúčtovania. 22 Čuj! Syčí ako had! Lebo nepriateľ napreduje s celou svojou silou. Vrhajú sa na ňu so sekerami ako drevorubači. 23 Stínajú jej ľudí ako stromy v lese – Jahveho výrok – ktoré nebolo možno ani spočítať. Nepriateľov je viac ako kobyliek, nemajú konca-kraja. 24 Potupená je krásna zem egyptská, vydaná napospas národu zo severu. 25 Jahve Cebaot, Boh Izraela, povedal: "Potrestám boha Amona z Téb, faraóna a celý Egypt: jeho bohov a jeho kráľov, faraóna a všetkých, čo sa naň spoliehajú. 26 Vydám ich do rúk tých, čo im striehnu na život, do rúk Nabuchodonozora, babylonského kráľa, a jeho vojsk. Ale neskôr bude Egypt zasa obývaný ako za dávna." Toto je Jahveho výrok. 27 "Ale ty sa neboj, môj sluha Jakub! Neľakaj sa, Izrael! Lebo ja ťa bezpečne privediem zďaleka a tvojich potomkov zo zeme, kde sú zajatí. Jakub sa vráti a bude žiť v pokoji, v blahobyte a bez strachu. 28 Jakub, sluha môj, neboj sa! To je Jahveho výrok. Lebo ja som s tebou. Zničím všetky národy, medzi ktoré som ťa vyhnal. Ale teba nezničím, hoci ťa potrescem, ako si zaslúžiš, bez trestu ťa nenechám."
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk