Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

42. kapitola

Útek do Egypta

1 Vtedy prišli všetci dôstojníci vojska, totiž Jochanan, syn Kareho, a Azariáš, syn Hošaiášov, a všetok ľud od najmenšieho po najväčšieho,
2 k Jeremiášovi a povedali mu: "Vypočuj láskavo našu prosbu! Pros Jahveho, svojho Boha, za nás a za celý tento zvyšok, lebo – ako to vidíš na vlastné oči – zostalo nás veľmi málo z celého množstva. 3 Nech nám Jahve, tvoj Boh, označí cestu, kadiaľ máme ísť a čo máme robiť." 4 Prorok Jeremiáš im odpovedal: "Súhlasím. Budem prosiť Jahveho, vášho Boha, ako si želáte. A oznámim vám všetko, čo mi Jahve povie, nič vám z toho nezatajím." 5 Oni zasa povedali Jeremiášovi: "Nech je Jahve pravdivým a verným svedkom proti nám, ak nebudeme robiť presne podľa slova Jahveho, tvojho Boha, ktoré nám po tebe odkáže. 6 Či nám to bude milé alebo nemilé, poslúchneme hlas Jahveho, nášho Boha, ku ktorému ťa posielame. Budeme šťastní, keď budeme poslúchať hlas Jahveho, nášho Boha." 7 Po desiatich dňoch Jeremiáš počul Jahveho slovo. 8 Zavolal Jochanana, syna Kareho, všetkých dôstojníkov, ktorí boli s ním, a všetok ľud od najmenšieho po najväčšieho. 9 Povedal im: "Takto hovorí Jahve, Boh Izraela, ku ktorému ste ma poslali, aby som mu predniesol vašu úpenlivú prosbu: 10 Ak natrvalo zostanete v tejto krajine, zbudujem vás a už vás nezničím, zasadím vás a nevytrhám. Lebo mi bude ľúto toho zla, čo som vám urobil. 11 Nebojte sa babylonského kráľa, pred ktorým máte všetci strach. Nebojte sa ho – to je Jahveho výrok – lebo ja som s vami, zachránim vás a vyslobodím z jeho ruky. 12 Získam vám jeho súcit, takže sa zmiluje nad vami a dovolí vám vrátiť sa domov na vašu pôdu. 13 Ak však poviete: Nezostaneme v tejto krajine, tak budete neposlušní tomu, čo vám hovorí Jahve, váš Boh, 14 ak poviete: Nie! My chceme ísť do Egypta, kde nebudeme vidieť vojnu, nebudeme počúvať hlasy vojenských trúb a nebudeme mrieť hladom, bez chleba. Tam sa usadíme. 15 Nuž teda počujte Jahveho slovo, vy zvyšky Júdu! – Toto hovorí Jahve Cebaot, Boh Izraela. Ak chcete za každú cenu ísť do Egypta, ak tam vstúpite, aby ste sa tam usadili, 16 meč, ktorého sa bojíte, vás zastihne tam, v Egyptskej krajine, a hlad, ktorého sa strachujete, pôjde za vami do Egypta a tam zomriete! 17 Všetci ľudia, rozhodnutí ísť do Egypta a usadiť sa tam, zomrú tam mečom, hladom a morom. Ani jediný neprežije nešťastie, ktoré na nich dopustím, ani mu neunikne. 18 Áno, takto hovorí Jahve Cebaot, Boh Izraela: Ako sa môj hnev a moje rozhorčenie vylialo na jeruzalemských obyvateľov, tak sa moje rozhorčenie vyleje na vás, ak odídete do Egypta. Budete predmetom kliatby, hrôzy, predmetom preklínania a posmechu. Tieto miesta už nikdy neuvidíte! 19 Zvyšok Júdu, Jahve vám vyhlasuje: Nechoďte do Egypta! Dobre si uvedomte, že som vás dnes slávnostne upozornil. 20 Zavádzate sami seba! Poverili ste ma poslaním pred Jahvem, vaším Bohom, vraviac: Pros za nás u Jahveho, nášho Boha, a oznám nám všetko, čo nám káže Jahve, náš Boh, a my to urobíme. 21 Dnes vám to oznamujem, ale vy nechcete poslúchať hlas Jahveho, svojho Boha, v ničom, čo mi kázal povedať vám. 22 Vedzte teda dobre, že zomriete mečom, hladom a morom na mieste, kam chcete odísť a kde chcete bývať!"
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk