Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

65. kapitola

Budúci súd

1 Dal som sa hľadať tomu, čo sa na mňa nepýtal, dal som sa nájsť tým, čo ma nehľadali. Povedal som: "Tu som. Tu som," národu, ktorý moje meno nevzýval.
2 Vystieral som ruky každý deň k odbojnému ľudu, k ľuďom, čo kráčali po zlých cestách, čo nasledovali vlastné vrtochy. 3 K ľudu, čo ma popudzuje do tváre bez prestania, obetuje v záhradách, páli kadidlo na tehlách, 4 vysedáva v hrobkách, nocúva v tajných skrýšach, jedáva bravčové mäso a omáčku nečistých jedál. 5 Vravia: "Odíď, nedotýkaj sa ma, aby som ťa neposvätil." Tieto slová sú ako dym, čo ma dusí, ako oheň ustavične horiaci. 6 Veru, všetko to mám zapísané, nebudem mlčať, kým neodplatím, kým neodplatím v plnej miere 7 vaše hriechy a hriechy vašich otcov, všetky spolu, hovorí Jahve. Oni pálili kadidlo na vrchoch a urážali ma na kopcoch, nameriam im naplno za ich dávne skutky. 8 Takto hovorí Jahve: Keď nájdu v strapci šťavu, vravia: "Nezničte ho, lebo v ňom je požehnanie!" Tak urobím kvôli svojim sluhom, nezničím všetko. 9 Jakubovi dám deti a Júdovi dedičov mojich vrchov; zdedia ich moji vyvolení, moji sluhovia budú tam bývať. 10 Šaronská rovina bude pastvinou stád oviec a Áchorská dolina pastviskom rožného statku pre môj ľud, ktorý ma bude hľadať. 11 Vás všetkých, čo ste opustili Jahveho a zabúdate na moju svätú horu, čo prestierate stôl bohu šťastia a plníte pokály bohu osudu koreneným vínom, 12 vás vydám meču, všetci sa skloníte k poprave, lebo som volal a vy ste neodpovedali, hovoril som a vy ste nepočúvali, robili ste, čo bolo zlé v mojich očiach, volili ste to, čo bolo proti mojej vôli. 13 Preto takto hovorí váš Pán Jahve: Pozrite: moji sluhovia budú jesť a vy budete hladovať, pozrite: moji sluhovia budú piť a vy budete mať smäd, pozrite: moji sluhovia sa budú radovať a vy zostanete sklamaní, 14 pozrite: moji sluhovia budú plesať v šťastí svojho srdca a vy budete kričať v žalosti svojho srdca, budete kvíliť so zlomeným duchom. 15 Svoje meno zanecháte ako kliatbu medzi vyvolenými: "Tak nech ťa zabije Pán Jahve!" Ale svojim sluhom dám iné meno. 16 Tí, čo budú zvolávať požehnanie na seba na zemi, budú sa žehnať pravým Bohom a tí, čo budú prisahať na zemi, budú prisahať na pravého Boha. Na dávne utrpenie sa zabudne, v mojich očiach bude zabudnuté. 17 Lebo pozrite, ja stvorím nové nebo a novú zem. Na minulosť sa už nebude spomínať, ani na myseľ nepríde viac. 18 Tešte sa a plesajte večne nad tým, čo stvorím: lebo z Jeruzalema spravím samé plesanie a z jeho ľudu budem mať radosť. 19 Plesám nad Jeruzalemom, teším sa svojmu ľudu. nebude už počuť v ňom plač a krik. 20 Nebude tam dieťa, čo by sa dožilo iba niekoľko dní, ani starec, ktorý by sa nedožil plného veku, lebo najmladší zomrie ako storočný a kto nedosiahne sto rokov, bude považovaný za prekliateho. 21 Budú stavať domy a bývať v nich, budú sadiť vinice a jesť ich plody. 22 Nebudú už stavať, aby iný býval, nebudú už sadiť, aby iný jedol. Lebo vek môjho ľudu sa vyrovná veku stromov. Moji vyvolení budú dlho užívať, čo vytvorili ich ruky. 23 Nebudú sa ustávať nadarmo a nebudú rodiť deti pre náhlu smrť. Ale budú rod Jahvem požehnaný a s nimi aj ich potomstvo. 24 A tak, ešte ani nezavolajú, už im odpoviem, ešte budú iba hovoriť, už ich vyslyším. 25 Vlk a baránok budú sa spolu pásť, lev bude žrať slamu ako vôl a had bude žrať prach. Nebude sa páchať zlo ani pustošenie na celom mojom svätom vrchu, hovorí Jahve.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk