Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť

30. kapitola

Proti posolstvu vyslanému do Egypta

1 Beda vám, odbojní synovia! – Jahveho výrok. Robíte plány, nie však podľa mojich rád, robíte spojenectvá, ktoré nevnukol môj duch, a tak hromadíte hriech na hriech.
2 Bežíte dole do Egypta – ale so mnou ste sa neporadili – dať sa do ochrany faraóna, skryť sa do tône Egypta. 3 Ale faraónova ochrana bude vám na hanbu a skrýša v tôni Egypta na potupu, 4 lebo hoci jeho kniežatá boli v Tanise a jeho poslovia došli až do Chanesu, 5 všetci sú sklamaní ľudom, ktorý pomôcť nemôže, ktorý im neprinesie pomoc ani prospech, ale sklamanie a potupu.

Iné výroky proti posolstvu

6 Výrok o zveroch južnej zeme. Do zeme plnej nebezpečenstiev a úzkosti, do zeme levice a ručiaceho leva, vretenice a lietajúceho draka, nesú svoje bohatstvá na chrbtoch oslov a svoje poklady na ťavích hrboch ľudu, ktorý pomôcť nemôže.
7 Márna a bezcenná je pomoc Egypta, preto som mu dal meno: padlá ozruta Rahab.

Testament

8 Teraz choď a napíš to na tabuľku pred ich očami, vyry to na dokument, aby to zostalo pre budúce dni, na večné svedectvo.
9 Lebo oni sú ľud odbojný, synovia lživí, synovia, ktorí nechcú poslúchať Jahveho zákon, 10 ktorí kážu vidcom: "Nesmiete vidieť!" a prorokom: "Neprorokujte nám nič jasné! Hovorte nám veci príjemné, vízie klamlivé! 11 Odbočte z cesty, odchýľte sa zo správneho chodníka, odstráňte nám spred tváre Svätého Izraelovho!" 12 Preto takto hovorí Svätý Izraelov: "Pretože ste si nevážili toto varovné slovo a spoliehate sa na podvod a nestatočnosť a opierate sa o ne, 13 preto tento hriech vám bude ako hrozivá trhlina na vysokom múre, ktorý sa zrúti náhle, nečakane. 14 Rozbije sa ako hlinený hrniec, nemilosrdne sa roztrieska, že sa nenájde medzi jeho úlomkami črep, na ktorý by sa dalo nabrať ohňa z vatry alebo načrieť vody z nádrže." 15 Lebo takto hovorí Pán Jahve, Svätý Izraelov: "Vaša záchrana spočíva v obrátení a v pokojnom čakaní. V tichosti a dôvere je vaša sila." Ale vy ste nechceli! 16 Povedali ste: "Nie, na koňoch utečieme!" – Dobre. Teda budete utekať. – "Na rýchlych žrebcoch poletíme!" Ale vaši prenasledovatelia budú rýchlejší. 17 Tisíc vás zuteká pred hrozbou jedného a pred hrozbou piatich zutekáte všetci, kým vás nezostane ako kôl na temene vrchu, ako vojnový znak na briežku.

Boh odpustí

18 Ale Jahve čaká na chvíľu, aby sa nad vami zmiloval, preto povstane, aby vám prejavil milosť, lebo Jahve je spravodlivý Boh, blažení sú všetci, čo v neho dúfajú.
19 Hej, ľud sionský, ktorý bývaš v Jeruzaleme, nemusíš plakať, lebo on sa skutočne zľutuje nad tebou, keď počuje tvoj prosebný hlas, len čo ho počuje, vyslyší ťa. 20 Hoci ti Pán dá chlieb úzkosti a vodu trápenia, tvoj Učiteľ sa už nebude skrývať, na vlastné oči uvidíš toho, čo ťa učí. 21 Ak zídeš z cesty napravo alebo naľavo, na vlastné uši počuješ za sebou hlas: "To je cesta, choďte po nej!" 22 Ako nečisté zavrhni svoje modly potiahnuté striebrom a svoje sochy pokryté zlatom; odhoď ich ako vec nečistú, povedz: "Practe sa von!" 23 Potom Jahve dá dážď semenu, čo zaseješ na roľu, a obilie na chlieb, úroda zeme bude bohatá a výživná. V ten deň sa tvoj statok bude pásť na rozsiahlych pasienkoch. 24 Voly a osly, čo obrábajú pôdu, budú žrať výživný obrok prečistený lopatou a vejačkou. 25 Na každom vysokom vrchu a na každom vyššom briežku budú tiecť potoky zurčiacej vody v deň veľkého vraždenia, keď budú padať pevnosti. 26 Vtedy mesiac bude svietiť jasne ako slnce a svetlo slnka bude sedemkrát silnejšie ako svetlo siedmich dní v jednom, v deň, keď Jahve obviaže zlámané údy svojho ľudu a vylieči rany, ktoré dostal.

Proti Asýrii

27 Pozrite, Jahve prichádza zďaleka, veľmi je rozhnevaný, nesmierne hrozivý, jeho pery prekypujú hnevom, jeho reč je stravujúcim ohňom.
28 Jeho dych je ako rozvodnený potok, ktorý siaha až po hrdlo. Prichádza preosiať národy na ničivom site, vložiť národom do úst zubadlá, ktorými ich zavedie do záhuby. 29 Ale na vašich perách budú spevy ako v noci zasväteného sviatku a v srdciach radosť ako radosť tých, čo kráčajú za zvukov píšťal na ceste k Jahveho vrchu, ku Skale Izraela. 30 Jahve zahrmí svojím majestátnym hlasom a s veľkým hnevom dá svetu pocítiť ťarchu svojej ruky plameňom stravujúceho ohňa, lejakom, búrkou a krupobitím. 31 Lebo na Jahveho hlas zatrasie sa Asýr, zasiahnutý trestajúcim bičom. 32 Každý úder trestajúceho biča, ktorým ho Jahve zasiahne, bude sprevádzať zvuk tamburín a citár. Tak bude bojovať proti nemu v búrlivom boji. 33 Lebo oddávna je pripravená dolina Tofet – prichystaná je aj pre kráľa – je hlboká a vatra v nej je široká, plná horiacich klátov. Zapáli ju Jahveho van ako prúd síry.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk