Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

39. kapitola

Veľkňazovo rúcho

1 Z fialového a šarlátového purpuru a z karmazínu zhotovili bohoslužobné rúcha na službu vo svätyni. Urobili posvätné rúcho určené Áronovi, ako prikázal Jahve Mojžišovi.

Efód

2 Efód zhotovili zo zlata, fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a z jemného súkaného ľanu.
3 Zo zlata vytepali pliešky a postrihali ich na nite, aby nimi popretkávali fialový a šarlátový purpur, karmazín a jemný ľan, ako šije majster. 4 Urobili mu dva náplecníky, ktoré boli k nemu pripevnené, on k nim bol pripevnený oboma svojimi koncami. 5 Šerpa, ktorá bola na ňom na priväzovanie a tvorila s ním jeden celok, bola zhotovená tým istým spôsobom. Bola zo zlata, fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a jemného súkaného ľanu, ako Jahve prikázal Mojžišovi. 6 Opracovali karneolové kamene a vložili ich do zlatých lôžok. Na nich boli vyryté ako na pečatidle mená Izraelcov. 7 Vložil do náplecníkov efódu tieto kamene ako pamätník Izraelcov, ako to Jahve prikázal Mojžišovi.

Pektorál

8 Urobili pektorál, vyšívaný ako efód, zo zlata, fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a jemného súkaného ľanu.
9 Bol štvorcový a dvojitý, na jednu piaď dlhý a jednu piaď široký. 10 Ozdobili ho štyrmi radmi drahokamov; sardonyx, topás, smaragd v prvom rade; 11 v druhom rade rubín, zafír, diamant; 12 v treťom rade achát, hyacint, ametyst; 13 v štvrtom rade chryzolit, karneol a jaspis. Boli vsadené do zlatých lôžok. 14 Drahokamy boli podľa mien Izraelcov: bolo ich dvanásť podľa ich mien, vyryté ako pečate, každý podľa mena jedného z dvanástich kmeňov. 15 K pektorálu urobili retiazky z rýdzeho zlata v tvare strapcov. 16 Urobili dve zlaté ružice a dva zlaté krúžky a pripevnili oba zlaté krúžky na dva okraje pektorálu. 17 Priviazali oba zlaté strapce na dva krúžky na okrajoch pektorálu 18 a druhé dva konce strapcov priviazali na obe ružice: tak ich upevnili odpredu na náplecníky efódu. 19 Urobili tiež dva zlaté krúžky a pripevnili ich na dva okraje pektorálu, na spodný okraj na strane efódu. 20 Urobili ešte dva zlaté krúžky a pripevnili ich na oba náplecníky efódu vpredu dole pri ich spoji nad šerpou efódu. 21 Zviazali krúžky pektorálu a krúžky efódu šnúrou z fialového purpuru, aby pektorál bol nad šerpou efódu a nemohol sa oddeliť od efódu, ako to prikázal Jahve Mojžišovi.

Plášť

22 Potom urobili plášť k efódu, celý utkaný z fialového purpuru.
23 Otvor v strede plášťa bol ako otvor v drôtenej košeli; otvor mal dookola neroztrhateľnú obrubu. 24 Na obrubu plášťa urobili granátové jablká z fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a jemného súkaného ľanu. 25 Urobili aj zvončeky z rýdzeho zlata a zvončeky umiestnili medzi granátové jablká; 26 jeden zvonček, jedno granátové jablko, jeden zvonček, jedno granátové jablko okolo celého okraja plášťa na nosenie pri službe, ako to Jahve prikázal Mojžišovi.

Odevy kňazov

27 Potom utkali z jemného ľanu tuniky pre Árona a jeho synov;
28 turban z jemného ľanu a čiapky z jemného ľanu, spodky z jemného súkaného ľanu, 29 pretkávané pásy z jemného súkaného ľanu, z fialového a šarlátového purpuru a karmazínu, ako to prikázal Jahve Mojžišovi.

Znak zasvätenia

30 Potom urobili kvet z rýdzeho zlata – znak svätého zasvätenia – a hlboko doň vyryli ako pečatidlo: "Zasvätený Jahvemu".
31 Navrch dali šnúrku z fialového purpuru na jeho priväzovanie hore na turban, ako Jahve prikázal Mojžišovi. 32 Tak dokončili všetky práce na Príbytku, na Stane Stretávania; Izraelci urobili všetko, ako prikázal Jahve Mojžišovi.

Odovzdanie vykonaných prác Mojžišovi

33 Priniesli k Mojžišovi Príbytok, Stan a celé jeho príslušenstvo, jeho spony, jeho dosky, jeho priečne žrde, jeho stĺpy a jeho podstavce,
34 prikrývku z baraních koží zafarbených do červena, prikrývku z jemných koží a zakrývajúcu oponu; 35 archu Svedectva s jej žrďami a zľutovnicou; 36 stôl a všetko jeho príslušenstvo a obetné chleby; 37 svietnik z rýdzeho zlata, jeho lampy – jeden rad lámp – a všetko ich príslušenstvo, ako aj olej na svietenie; 38 zlatý oltár, olej na pomazanie, voňavé kadidlo a záves na vchod do Stanu; 39 bronzový oltár a jeho bronzový rošt, jeho žrde a všetko jeho príslušenstvo; umývadlo a jeho podstavec; 40 záclony nádvoria, jeho stĺpy, jeho podstavce a záves na bránu nádvoria, jeho povrazy, jeho kolíky, ako aj všetko náradie na službu v Príbytku pre Stan Stretávania; 41 bohoslužobné rúcha na službu vo svätyni – posvätné rúcha pre kňaza Árona a rúcha jeho synov na vykonávanie kňazskej služby. 42 Izraelci urobili všetky práce tak, ako Jahve prikázal Mojžišovi. 43 Potom Mojžiš prezrel celú prácu; a urobili tak, ako to Jahve prikázal. A Mojžiš ich požehnal.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk