Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

37. kapitola

Archa

1 Becaleel urobil archu z akáciového dreva. Bola dlhá dva a pol lakťa a široká jeden a pol lakťa a vysoká jeden a pol lakťa.
2 Obložil ju čistým zlatom zvnútra i zvonku a navrchu okolo nej urobil zlatý veniec. 3 Odlial pre archu štyri zlaté krúžky na jej štyri nohy: dva krúžky na jednu stranu a dva krúžky na druhú stranu. 4 Urobil aj žrde z akáciového dreva a obložil ich zlatom. 5 Potom žrde zasunul do krúžkov upevnených na stranách archy na nosenie archy. 6 Urobil zľutovnicu z rýdzeho zlata dva a pol lakťa dlhú a jeden a pol lakťa širokú. 7 Urobil dvoch cherubov, z tepaného zlata ich urobil, na oboch koncoch zľutovnice: 8 jedného cheruba na jednom konci a druhého cheruba na druhom konci, cherubov urobil tak, aby tvorili jeden celok so zľutovnicou na oboch jej koncoch. 9 Cherubi mali krídla rozpäté nahor a svojimi krídlami zakrývali zľutovnicu tvárou k sebe; tváre cherubov boli obrátené ku zľutovnici.

Stôl na obetné chleby

10 Urobil stôl z akáciového dreva; bol dva lakte dlhý, jeden lakeť široký a jeden a pol lakťa vysoký.
11 Obložil ho čistým zlatom a navrchu okolo neho urobil zlatý veniec. 12 Urobil naň dookola na dlaň široké rozpery a urobil okolo rozpier zlatý veniec. 13 Odlial preň štyri zlaté krúžky a tie krúžky upevnil na štyri rohy, ktoré tvoria jeho štyri nohy. 14 Krúžky boli umiestnené pri rozperách, aby sa do nich zasunuli žrde na nosenie stola. 15 Urobil žrde z akáciového dreva na nosenie stola a obložil ich zlatom. 16 Urobil príslušenstvo, ktoré malo byť na stole: taniere, čaše, misky a konvice na liate obety, všetko z rýdzeho zlata.

Svietnik

17 Urobil svietnik z rýdzeho zlata. Svietnik urobil z tepaného zlata, jeho podstavec a jeho driek. Jeho kalichy, púčky i kvety tvorili s ním jeden celok.
18 Z jeho strán vychádzalo šesť ramien: tri ramená svietnika z jednej strany a tri ramená svietnika z druhej strany. 19 Na jednom ramene boli tri kalichy tvaru mandľovníkového kvetu s púčkom i kvetom. Druhé rameno malo tri kalichy v tvare mandľovníkového kvetu s púčkom i kvetom. Tak to bolo na všetkých šiestich ramenách vychádzajúcich zo svietnika. 20 Na samotnom svietniku boli štyri kalichy v tvare mandľovníkového kvetu s púčkom i kvetom: 21 jeden púčik pod dvoma prvými ramenami vychádzajúcimi zo svietnika, jeden púčik pod oboma nasledujúcimi ramenami, jeden púčik pod poslednými dvoma ramenami: teda na šiestich ramenách vychádzajúcich z neho. 22 Púčky i ramená tvorili so svietnikom jeden celok a všetko bolo urobené z jedného kusa rýdzeho tepaného zlata. 23 Potom urobil preň sedem lámp s nožnicami a popolníkmi z rýdzeho zlata. 24 Urobil z jedného talentu rýdzeho zlata svietnik a všetko príslušenstvo k nemu.

Oltár vôní. Olej na pomazanie a voňavá látka

25 Urobil oltár vôní z akáciového dreva, jeden lakeť dlhý a jeden lakeť široký – teda štvorhranný – a dva lakte vysoký: jeho rohy s ním tvorili jeden celok.
26 Obložil ho rýdzim zlatom, tak jeho vrchnú časť, ako aj steny dookola i jeho rohy a urobil mu zlatý veniec dookola. 27 Urobil na ňom dva zlaté krúžky pod vencom, na jeho oboch bokoch po oboch stranách, na zasunutie žrdí slúžiacich na jeho prenášanie. 28 Žrde urobil z akáciového dreva a obložil ich zlatom. 29 Pripravil aj posvätný olej na pomazanie a voňavé kadidlo – tak ako voňavkár.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk