Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť

36. kapitola

1 Becaleel, Oholiab a všetci muži, ktorým Jahve dal múdrosť srdca a dôvtip, aby vedeli urobiť všetku prácu na postavení svätyne, budú robiť všetko tak, ako to Jahve prikázal."

Zastavenie zbierky

2 Mojžiš teda zavolal Becaleela, Oholiaba a všetkých schopných mužov, ktorým Jahve dal múdrosť srdca, všetkých, ktorých nabádalo srdce, aby pristúpili k práci a vykonali ju.
3 Od Mojžiša prijali všetko, čo Izraelci priniesli ako príspevok na vykonanie práce pri stavaní svätyne. Keďže oni mu každé ráno aj naďalej prinášali svoje obetné dary, 4 všetci múdri muži, ktorí konali všetku prácu na svätyni, zanechali každú prácu, ktorú práve konali, prišli 5 a povedali Mojžišovi: "Ľud prináša viac, ako treba na prácu, ktorú Jahve prikázal vykonať." 6 Mojžiš vydal rozkaz a po tábore sa rozhlásilo: "Nech nikto, ani muž, ani žena viac neprinášajú príspevok na svätyňu" – a ľudu zabránili čokoľvek prinášať. 7 Materiál stačil na vykonanie všetkých prác, a dokonca ho bolo naviac.

Príbytok

8 Všetci muži múdreho srdca z tých, čo tam pracovali, postavili Príbytok. Urobil ho z desiatich pruhov látky z jemného súkaného ľanu, z fialového a šarlátového purpuru a z karmazínu s vyšitými cherubmi.
9 Dĺžka jedného pruhu bola dvadsaťosem lakťov a šírka štyri lakte; všetky pruhy mali rovnaké rozmery. 10 Spojil tie pruhy päť z jednej strany, päť z druhej. 11 Urobil slučky z fialového purpuru na okraji prvého pruhu, na konci prvého spojeného kusa, a tak isto urobil na okraji posledného pruhu druhého spojeného kusa. 12 Urobil päťdesiat slučiek na prvom pruhu a päťdesiat slučiek na konci druhého spojeného kusa, slučky zodpovedali jedna druhej. 13 Urobil päťdesiat zlatých spon a týmito sponami pospájal pruhy jeden s druhým; takže Príbytok tvoril jeden celok. 14 Potom urobil pruhy látky z kozej srsti na stan, ktorý je nad Príbytkom. Urobil ich jedenásť. 15 Dĺžka jedného pruhu bola tridsať lakťov a šírka štyri lakte: tých jedenásť pruhov malo rovnaké rozmery. 16 Spojil päť pruhov na jednej strane a šesť pruhov na druhej strane. 17 Urobil päťdesiat slučiek na okraji posledného pruhu prvého spojeného kusa a päťdesiat slučiek urobil na okraji pruhu druhého spojeného kusa. 18 Urobil päťdesiat bronzových spon, aby sa spojil stan a tak tvoril jeden celok. 19 Urobil aj prikrývku na stan z baraních koží zafarbených na červeno a jednu z jemných koží navrch.

Kostra Príbytku

20 Urobil pre Príbytok pevne stojace dosky z akáciového dreva.
21 Každá doska bola dlhá desať lakťov a široká jeden a pol lakťa: 22 každá doska mala dva spájajúce čapy. Urobil to isté na všetkých doskách Príbytku. 23 Urobil dosky na Príbytok: dvadsať dosiek na južnú stranu, smerom k poludniu. 24 Urobil štyridsať strieborných podstavcov pod tých dvadsať dosiek: dva podstavce pod jednu dosku pre oba jej čapy a dva podstavce pod druhú dosku pre oba jej čapy. 25 Na druhú stranu Príbytku, smerom na sever, urobil dvadsať dosiek 26 a štyridsať strieborných podstavcov: dva podstavce pod jednu dosku, dva podstavce pod druhú dosku. 27 Na zadnú stranu Príbytku, smerom na západ, urobil šesť dosiek. 28 Urobil tiež dve dosky do rohov Príbytku na zadnej strane. 29 Boli spojené na spodnej časti a ostali spojené až dovrchu, do výšky prvého kruhu. Tak to urobil na oboch doskách v oboch rohoch. 30 Bolo tam osem dosiek so šestnástimi striebornými podstavcami, dva podstavce pod každou doskou. 31 Urobil priečne žrde z akáciového dreva, 32 päť na dosky prvej strany Príbytku, päť na dosky druhej strany Príbytku a päť priečnych žrdí na dosky zadnej strany Príbytku, zo strany od mora. 33 Urobil strednú priečnu žrď na spojenie dosiek v polovičnej výške dosiek, siahajúcu z jedného konca na druhý. 34 Dosky obložil zlatom a urobil k nim zlaté krúžky, do ktorých sa zasúvali priečne žrde, a priečne žrde obložil zlatom.

Opona

35 Urobil oponu z fialového a šárlátového purpuru, z karmazínu a jemne súkaného ľanu s vyšitými cherubmi.
36 Urobil pre ňu štyri stĺpy z akáciového dreva, ktoré obložil zlatom, so zlatými háčikmi, a odlial pre ne štyri strieborné podstavce. 37 Na vchod do stanu urobil pretkávaný záves z fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a jemne súkaného ľanu 38 a urobil tiež päť stĺpov s ich háčikmi, obložil zlatom ich hlavice a ich tyče; ich päť podstavcov bolo z bronzu.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk