Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

28. kapitola

Rúcha kňazov

1 Ty potom povolaj k sebe svojho brata Árona a jeho synov spomedzi Izraelcov, aby mi konali kňazskú službu: Árona, Nadaba a Abihua, Eleazara a Itamara, Áronových synov.
2 Urobíš svojmu bratovi Áronovi posvätné rúcha, ktoré budú jeho slávnostnou ozdobou. 3 Obrátiš sa na všetkých múdrych mužov, ktorých som naplnil duchom múdrosti, a oni urobia Áronovi rúcha, aby bol posvätený a slúžil mi ako kňaz. 4 Toto sú rúcha, ktoré zhotovia: pektorál, efód, plášť a vyšívanú tuniku, turban a opasok. Urobia posvätné rúcha pre tvojho brata Árona a jeho synov, aby mi konali kňazskú službu. 5 Na to použijú zlato, fialový a šarlátový purpur, karmazín a jemný ľan.

Efód

6 Urobia efód vyšívaný zlatom, z fialového a šarlátového purpuru, karmazínu a jemného súkaného ľanu.
7 Budú k nemu pripevnené dva náplecníky: on bude k nim pripevnený obidvoma svojimi okrajmi. 8 Šerpa, ktorá je na ňom, aby ho upevňovala, bude tak isto vypracovaná a bude s ním tvoriť jeden celok, bude zo zlata, z fialového a šarlátového purpuru, z karmazínu a z jemného súkaného ľanu. 9 Potom vezmeš dva karneolové kamene, na ktoré vyryješ mená Izraelcov, 10 šesť z ich mien na prvý kameň a ostatných šesť mien na druhý kameň podľa poriadku, ako sa narodili. 11 Ako kameňorytec vyrýva pečate, tak vyryješ na dvoch kameňoch mená Izraelcov a vsadíš ich do zlatých objímok. 12 Oba kamene umiestniš na náplecníky efódu ako pripomienku Izraelcov. Takto bude Áron nosiť ich mená na oboch svojich pleciach pred Jahvem na pamiatku. 13 Urobíš zlaté slučky 14 a urobíš dve retiazky z rýdzeho zlata, zo šnúrok do podoby strapca, a upevníš tieto retiazky v podobe strapcov do slučiek.

Pektorál

15 Urobíš pektorál rozhodovania, vyšívaný ako efód – urobíš ho zo zlata, z fialového a šarlátového purpuru, z karmazínu a z jemného súkaného ľanu.
16 Bude štvorhranný a dvojitý, na piaď dlhý a na piaď široký. 17 Obložíš ho kameňmi usporiadanými do štyroch radov: sardonyx, topás, smaragd v prvom rade; 18 v druhom rade rubín, zafír a diamant; 19 v treťom rade achát, hyacint a ametyst; 20 vo štvrtom rade: chryzolit, karneol a jaspis; budú vsadené do zlatých objímok. 21 Tie kamene budú podľa mien Izraelcov, bude ich dvanásť podľa ich mien, budú vyryté ako pečate, každý podľa mena jedného z dvanástich kmeňov. 22 Na pektorále urobíš pletené retiazky z rýdzeho zlata vo forme strapcov. 23 Ďalej urobíš na pektorále dva zlaté krúžky a pripevníš ich na oba okraje pektorála 24 a priviažeš tie dva zlaté strapce na dva krúžky pripevnené na okrajoch pektorála. 25 Druhé dva konce oboch pletených strapcov priviažeš na obe slučky a priviažeš ich spredu na náplecníky efódu. 26 Urobíš dva zlaté krúžky a umiestniš ich na oba okraje pektorálu, na vnútorný okraj efódu. 27 Urobíš dva zlaté krúžky a priviažeš ich na oba náplecníky efódu dole vpredu pri jeho spoji, nad šerpou efódu. 28 Náprsník spojíš jeho krúžkami s krúžkami efódu šnúrkou z fialového purpuru, aby bol na šerpe a aby sa potom pektorál nemohol oddeliť od efódu. 29 Tak bude Áron nosiť mená Izraelcov na pektorále rozhodovania, na svojom srdci, keď bude vchádzať do svätyne, ako pripomienku pred Jahvem. 30 Do pektorála rozhodovania vložíš Urim a Tummim, budú na Áronovom srdci, keď bude vchádzať pred Jahveho, a Áron bude stále nosiť na svojom srdci symboly rozhodovania o Izraelcoch pred Jahvem.

Plášť

31 Urobíš plášť k efódu, celý z fialového purpuru;
32 v strede bude mať otvor pre hlavu; jeho otvor bude mať dookola tkanú, neroztrhateľnú obrubu ako otvor na pancierovej košeli. 33 Na jeho spodnom okraji urobíš dookola granátové jablká z fialového a šarlátového purpuru, z karmazínu a z jemného súkaného ľanu po celom okraji a dookola medzi ne zlaté zvončeky: 34 jeden zlatý zvonček a jedno granátové jablko, jeden zlatý zvonček a jedno granátové jablko okolo celého okraja jeho plášťa. 35 Áron ho bude nosiť pri konaní služby, keď bude vchádzať do svätyne pred Jahveho alebo z nej vychádzať, bude počuť ich zvuk a nezomrie.

Znak posvätenia

36 Urobíš kvet z rýdzeho zlata a vyryješ naň do hĺbky ako pečať: "Zasvätený Jahvemu".
37 Pripevníš ho na šnúrku z fialového purpuru a bude na turbane: bude na prednej strane turbana. 38 Bude na Áronovom čele a Áron tak vezme na seba previnenia spočívajúce na posvätných veciach, ktoré budú Izraelci zasväcovať, na všetkých posvätných daroch. Bude stále na jeho čele, aby im privolával priazeň Jahveho. 39 Utkáš tuniku z jemného ľanu, urobíš turban z jemného ľanu a pretkávaný pás.

Šaty kňazov

40 Áronovým synom urobíš tuniky a opasky. Urobíš im tiež čiapky, ktoré im budú slávnostnou ozdobou.
41 Oblečieš do nich svojho brata Árona a jeho synov, potom ich pomažeš, uvedieš ich do úradu a vysvätíš ich za mojich kňazov. 42 Urobíš im aj spodky z ľanu od pásu po stehná na zakrytie ich nahoty. 43 Áron a jeho synovia ich budú nosiť, keď budú vchádzať do Stanu Stretávania alebo keď pristúpia k oltáru konať službu vo svätyni, aby neuvalili na seba vinu, ktorá by im privolala smrť. To je trvalý príkaz pre Árona a jeho potomstvo po ňom.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk