Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

26. kapitola

Príbytok. Látky a prikrývky

1 Príbytok urobíš z desiatich pruhov jemného súkaného ľanu, z fialového a šarlátového purpuru a z karmazínu. Urobíš ich s vyšitými cherubmi.
2 Dĺžka jedného pruhu bude dvadsaťosem lakťov a šírka štyri lakte a všetky pruhy budú rovnakej miery. 3 Päť pruhov bude spojených dovedna a druhých päť pruhov bude tiež spojených dovedna. 4 Urobíš slučky z fialového purpuru na okraji prvého pruhu, na konci spojeného kusa, a takisto urobíš aj na okraji posledného pruhu druhého spojeného kusa. 5 Päťdesiat slučiek urobíš na prvom pruhu, päťdesiat slučiek na konci pruhu druhého spojeného kusa, slučky majú byť jedna oproti druhej. 6 Urobíš aj päťdesiat zlatých sponiek a pospájaš pruhy sponkami dovedna. Takto bude Príbytok tvoriť jeden celok. 7 Urobíš pruhy látky z kozej srsti pre stan nad Príbytkom. Urobíš ich jedenásť. 8 Dĺžka jedného pruhu látky bude tridsať lakťov a šírka štyri lakte; všetkých jedenásť pruhov bude mať rovnaké rozmery. 9 Spojíš spolu päť pruhov na jednej strane a šesť pruhov na druhej strane a šiesty prehodíš na prednú stranu stanu. 10 Urobíš päťdesiat slučiek na okraji prvého pruhu, na konci prvého spojeného kusa, a päťdesiat slučiek na okraji pruhu druhého spojeného kusa. 11 Urobíš päťdesiat bronzových spon a potom navlečieš spony do slučiek, aby si spojil stan, ktorý takto bude jeden celok. 12 Z toho, čo bude visieť ako prebytočné z pruhov stanu, polovica pruhu, čo je prebytočná, bude visieť na zadnej strane Príbytku. 13 Prebytočný lakeť z jednej i druhej strany dĺžky pruhov stanu bude visieť na oboch stranách Príbytku tak, aby ho z oboch strán prekrývalo. 14 Urobíš prikrývku na stan z baraních koží, zafarbenú na červeno, a prikrývku z jemných koží navrch.

Kostra

15 Urobíš pre Príbytok dosky z akáciového dreva, ktoré budú vztýčené hore.
16 Každá doska bude dlhá desať lakťov a široká jeden a pol lakťa. 17 Každá doska bude mať dva spájajúce čapy; urobíš to rovnako na všetkých doskách Príbytku. 18 Tie dosky urobíš na postavenie Príbytku: dvadsať dosiek na južnú stranu, smerom k poludniu. 19 Urobíš štyridsať strieborných podstavcov pod dvadsať dosiek: dva podstavce pod jednu dosku pre oba jej čapy, dva podstavce pod druhú dosku pre jej oba čapy. 20 Z druhej strany Príbytku, zo severnej strany, bude dvadsať dosiek 21 a štyridsať strieborných podstavcov: dva podstavce pod jednu dosku, dva podstavce pod druhú dosku. 22 Na zadnú stranu Príbytku, smerom k moru, urobíš šesť dosiek 23 a dve dosky urobíš do uhlov na zadnej strane Príbytku. 24 Tieto dosky budú priliehať k sebe a zostanú spojené odspodu až dovrchu, do výšky prvého kruhu. Tak to bude s oboma doskami určenými pre dva uhly. 25 Bude to teda osem dosiek s ich striebornými podstavcami, teda šestnásť podstavcov: dva podstavce pod prvú dosku a dva podstavce pod druhú dosku. 26 Urobíš priečne žrde z akáciového dreva: päť pre dosky na jednej strane Príbytku 27 a päť žrdí pre dosky na druhej strane Príbytku a päť žrdí pre dosky na zadnej strane, smerom k západu. 28 Prostredná priečna žrď položená v polovičnej výške bude spájať tieto dosky od jedného konca po druhý. 29 Dosky obložíš zlatom a urobíš k nim zlaté krúžky, do ktorých sa zasunú priečne žrde, a priečne žrde obložíš zlatom. 30 Takto postavíš Príbytok podľa vzoru, ktorý ti bol ukázaný na vrchu.

Opona

31 Urobíš oponu z fialového a šarlátového purpuru, z karmazínu a jemného súkaného ľanu, s vyšitými cherubmi.
32 Zavesíš ju na štyri akáciové stĺpy obložené zlatom, so zlatými háčikmi, postavené na štyroch strieborných podstavcoch. 33 Oponu zavesíš na háčiky a za oponu vnesieš archu Svedectva a opona vám bude oddeľovať Svätyňu od Svätyne Svätých. 34 Položíš zľutovnicu na archu Svedectva vo Svätyni Svätých. 35 Stôl umiestniš vonku pred oponou a svietnik naproti nemu na južnú stranu Príbytku a stôl postavíš na severnú stranu. 36 Na vchod do stanu urobíš pretkávaný záves z fialového a šarlátového purpuru, z karmazínu a z jemného súkaného ľanu. 37 Pre tento záves urobíš päť stĺpov z akáciového dreva a obložíš ich zlatom, háčiky k nim budú zo zlata a odleješ pre ne päť bronzových podstavcov.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk