Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

15. kapitola

Víťazný spev

1 Vtedy Mojžiš a Izraelci spievali Jahvemu túto pieseň: "Zaspievam Jahvemu, lebo sa pokryl slávou, zmietol do mora koňa i jazdca.
2 Jah je moja sila i moja pieseň, jemu vďačím za svoju spásu. On je môj Boh, jeho oslavujem, Boh môjho otca a ja ho velebím. 3 Jahve je bojovník, jeho meno je Jahve. 4 Faraónove vozy a jeho vojsko vrhol do mora, výkvet jeho bojovníkov pohltilo Trstinové more. 5 Zakryli ich hlbočiny, padli na dno priepasti ako kameň. 6 Tvoja pravica, Jahve, vyniká silou, tvoja pravica, Jahve, drví nepriateľa. 7 Veľkosťou svojej vznešenosti zrážaš svojich protivníkov, ty rozpútavaš svoj hnev a ten ich stravuje ako slamu. 8 Dychom tvojich nozdier navŕšili sa vody, vlny sa vztýčili ako hrádza, vodné priepasti stuhli v hlbinách mora. 9 Nepriateľ si povedal: ‚Budem prenasledovať, dostihnem, rozdelím korisť, moja duša sa ňou nasýti, odopnem svoj meč, moja ruka ich vyhubí.‘ 10 Ty si zadul svojím dychom, zakrylo ich more, potopili sa ako olovo do mohutných vôd. 11 Kto je ako ty medzi bohmi, Jahve? Kto je ako ty, vznešený vo svätosti, obávaný v odvážnych činoch, pôvodca zázrakov? 12 Ty si vystrel svoju pravicu, zem ich pohltila. 13 Tvoja milosť sprevádzala ľud, ktorý si vykúpil, tvoja sila ich viedla k tvojmu svätému príbytku. 14 Národy počuli, trasú sa, bolesti zvierajú obyvateľov Filištínska. 15 Vtedy sa zhrozili náčelníci Edomu, moabské kniežatá pochytila hrôza, trasú sa všetci, čo bývajú v Kanaáne. 16 Padá na nich strach a hrôza, sila tvojho ramena ich mení na kameň, kým prechádza tvoj ľud, Jahve, kým prechádza tvoj ľud, ktorý si si získal. 17 Dovedieš ich a zasadíš na svojom dedičnom vrchu, na mieste, kde si si ty, Jahve, urobil svoj príbytok, svätyňu, Pane, ktorú pripravili tvoje ruky. 18 Jahve bude kraľovať navždy a naveky." 19 Lebo keď faraónova jazda s vozmi i jazdcami vošla do mora, Jahve vrátil na nich morské vody, zatiaľ čo Izraelci kráčali suchou nohou uprostred mora. 20 Prorokyňa Miriam, Áronova sestra, vzala do ruky tamburínu a za ňou vyšli všetky ženy s tamburínami v zborovom tanci. 21 A Miriam im predspevovala: "Spievajte Jahvemu, lebo sa pokryl slávou, koňa a jazdca vrhol do mora."

Mara

22 Mojžiš odviedol Izrael od Trstinového mora. Zamierili do púšte Šur a tri dni kráčali púšťou bez toho, žeby našli vodu.
23 Ale keď prišli do Mary, nemohli piť vodu z Mary, lebo bola horká, preto ju pomenovali Mara. 24 Ľud reptal proti Mojžišovi a vravel: "Čo budeme piť?" 25 Mojžiš volal k Jahvemu a Jahve mu ukázal kus dreva. Mojžiš ho hodil do vody a voda osladla. A on im tam dal právo a zákon; tam ho podrobil skúške. 26 Potom povedal: "Ak budeš skutočne počúvať hlas Jahveho, svojho Boha, a budeš robiť, čo je správne v jeho očiach, ak nakloníš sluch k jeho prikázaniam a budeš zachovávať všetky jeho zákony, nedopustím na teba nijaké zlo z tých, ktoré som dopustil na Egypt, lebo ja som Jahve, ktorý ťa uzdravuje." 27 Potom prišli do Elimu, kde bolo dvanásť prameňov a sedemdesiat paliem, a tam sa utáborili pri vode.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk