Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

8. kapitola

Kráľova priazeň prechádza na Židov

1 Ešte v ten deň daroval kráľ Xerxes kráľovnej Ester dom Amana, prenasledovateľa Židov, a Mardochej mohol predstúpiť pred kráľa, lebo mu Ester povedala, že je jej príbuzný.
2 Kráľ si sňal svoj pečatný prsteň, ktorý odňal Amanovi, a dal ho Mardochejovi. Ester zasa zverila Mardochejovi správu Amanovho domu. 3 Ester išla po druhýkrát ku kráľovi. S plačom sa mu hodila k nohám a prosila ho, aby zmaril zlobu Agagčana Amana a jeho plány, ktoré vymyslel proti Židom. 4 Kráľ jej podal zlaté žezlo, Ester sa zdvihla, postavila sa pred neho 5 a povedala: "Ak je to kráľovi po vôli a ak som našla milosť u neho, ak sa mu moja prosba zdá spravodlivá a ak som ja sama jeho očiam milá, nech láskavo výslovne odvolá listy, ktoré napísal Aman, Hamdatov syn, Agagčan, aby zničil Židov vo všetkých kráľovských provinciách. 6 Lebo ako by som mohla zniesť nešťastie, ktoré má postihnúť môj ľud? Ako by som mohla byť svedkom vyničenia svojho rodu?" 7 Kráľ Xerxes odpovedal kráľovnej Ester a Židovi Mardochejovi: "Dal som Amanov dom Ester a jeho som dal obesiť na šibenicu, lebo chcel zničiť Židov. 8 A vy teda napíšte v mojom mene výnos vo veci Židov, ako to uznáte za dobré, a potom ho zapečaťte kráľovským prsteňom. Lebo výnos vydaný v mene kráľa a potvrdený jeho pečaťou je neodvolateľný." 9 A tak dvadsiateho tretieho dňa tretieho mesiaca, čiže sivana, boli zvolaní kráľovskí pisári a podľa Mardochejových smerníc napísali výnos Židom, satrapom, miestodržiteľom a vysokým hodnostárom všetkých provincií od Indie po Etiópiu, stodvadsiatim siedmim provinciám, každej provincii jej písmom a každému národu jeho rečou a Židom ich písmom a ich rečou. 10 Výnos bol vydaný v mene kráľa Xerxa a zapečatený jeho pečaťou a listy boli rozoslané poslami jazdiacimi na koňoch z kráľovských stajní. 11 Kráľ v týchto listoch dával Židom právo zhromaždiť sa v každom meste na svoju obranu a zničiť, pozabíjať a vyhubiť všetkých ozbrojených ľudí ktoréhokoľvek národa alebo provincie, ktorí ich napadnú, aj ich ženy a deti a ich majetky vyplieniť, 12 a to vo všetkých provinciách kráľa Xerxa, trinásteho dňa dvanásteho mesiaca, čo je adar.

Oslobodzujúci výnos

12a Tu je znenie toho listu:
12b "Veľký kráľ Xerxes satrapom stodvadsiatich siedmich provincií od Indie po Etiópiu a všetkým našim verným poddaným zasiela pozdrav! 12c Mnohí príliš spyšneli, keď im ich dobrodinci prejavovali svoju dobrotu veľmi často. Nestačí im, že utláčajú našich poddaných, ale nevediac mierniť svoju namyslenosť pripravujú úklady aj proti svojim dobrodincom. 12d Neuspokojujú sa s tým, že ničia v ľudských srdciach vďačnosť, ale unesení potleskom toho, kto nechce poznať dobro, zatiaľ kým Boh všetko vidí, oni si namýšľajú, že môžu uniknúť jeho spravodlivosti, ktorá nenávidí zlých. 12e Tak sa veľmi často stávalo, že tí, ktorí majú moc, zverili správu svojich záležitostí osobám považovaným za priateľov, že sa pod ich vplyvom stali účastnými na prelievaní nevinnej krvi a zaplietli sa do nenapraviteľných nešťastí, 12f lebo podlé luhanie a klamstvo zviedlo úprimnú dobromyseľnosť vladárov. 12g To možno vidieť nielen na starých skúsenostiach z tradície a dejín, ale stačí sa obzrieť okolo seba, koľko zločinov popáchala zloba nehodných vládcov. 12h Preto sa budeme v budúcnosti usilovať, aby sme zaručili všetkým ľuďom v kráľovstve bezpečnosť a pokoj, 12i a to tak, že urobíme vhodné zmeny a budeme prijímať a posudzovať predkladané záležitosti v duchu blahosklonnosti. 12k Takto Aman, Hamdatov syn, Macedónčan, isto cudzí perzskej krvi a veľmi vzdialený od našej dobroty, ktorého sme prijali ako hosťa, 12l získal si našu náklonnosť, akú máme ku každému národu, takže bol vyhlásený za "nášho otca" a bol od všetkých uctievaný poklonou ako ten, kto má miesto nasledujúce bezprostredne po kráľovskom tróne. 12m Ale tento človek vo svojej neskrotnej pýche plánoval zbaviť nás vlády i života. 12n Používajúc najrozličnejšie spôsoby klamstva, chcel zničiť Mardocheja, nášho dobrodincu, ktorý nám zachránil život, a tiež Ester, našu bezúhonnú kráľovskú manželku, spolu s celým ich národom. 12o Myslel si, že týmto spôsobom nás osihotí a vládu Peržanov prenesie na Macedónčanov. 12p Ale my sme sa presvedčili, že Židia, ktorých chcel tento trojnásobný zločinec vyvraždiť, nie sú zločinci, ba že sa riadia najspravodlivejšími zákonmi. 12q Sú deťmi Najvyššieho, veľkého, živého Boha, ktorému my a naši predkovia vďačíme za to, že udržuje naše kráľovstvo v najlepšom poriadku. 12r Teda neberte do úvahy listy, ktoré rozoslal Aman, Hamdatov syn, lebo on, pôvodca toho všetkého, bol obesený pred bránami mesta Súzy s celým svojím domom. Tak mu Boh, Vládca nad celým svetom, ihneď prisúdil zaslúžený trest. 12s Odpis tohto listu vyveste na každom mieste! Dovoľte Židom, aby sa riadili svojimi zákonmi, a pomáhajte im, aby sa chránili proti útočníkom, ktorí ich majú napadnúť trinásteho dňa dvanásteho mesiaca, adara. 12t Lebo Boh, Vládca všetkého, zmenil tento deň, ktorý mal byť dňom záhuby, na deň radosti pre vyvolený národ. 12u Preto aj vy oslavujte medzi svojimi sviatkami tento pamätný deň bohatými hostinami, aby bol pre vás a pre Peržanov dobrej vôle stálou pripomienkou vášho oslobodenia, ale pre vašich nepriateľov bol pamiatkou ich skazy. 12x torékoľvek mesto alebo kraj, ktoré by neposlúchlo tieto nariadenia, bude nemilosrdne zničené ohňom a mečom. Ľudia sa im budú vyhýbať a zveri i vtáctvu budú nepohostinné naveky." 13 Odpis tohto výnosu, ktorý mal byť vyhlásený ako zákon v každej provincii, bol uverejnený medzi všetkými národmi, aby boli Židia pripravení na ten deň a mohli sa vypomstiť na svojich nepriateľoch. 14 Rýchli poslovia na kráľovských koňoch sa náhlivo rozbehli na kráľov rozkaz. Výnos bol tiež uverejnený v hlavnom meste, v Súzach. 15 Mardochej odišiel od kráľa oblečený do kráľovského šatu z fialového purpuru a bieleho ľanu, ovenčený veľkým zlatým diadémom, odetý hodvábnym purpurovo-červeným plášťom. Celé mesto Súzy plesalo a radovalo sa. 16 Pre Židov to bol deň svetla, veselosti, radosti a slávneho víťazstva. 17 Vo všetkých provinciách a vo všetkých mestách, všade, kamkoľvek došiel kráľovský výnos a zákon, zavládla medzi Židmi radosť, veselosť, hostiny a oslavy. Mnohí obyvatelia zeme sa stali Židmi, lebo ich zachvátil strach pred Židmi.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk