Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

11. kapitola

Dávidovo pomazanie za kráľa Izraela

1 Celý Izrael sa zhromaždil k Dávidovi do Chebronu a povedal: "Pozri, sme tvoja kosť a tvoje telo.
2 Už predtým, keď bol Šaul kráľom nad nami, ty si vyvádzal a privádzal Izrael a Jahve, tvoj Boh, ti povedal: ‚Ty budeš pásť môj izraelský ľud, ty budeš vodcom nad Izraelom.‘" 3 Tak prišli všetci starší Izraela ku kráľovi do Chebronu a kráľ Dávid uzavrel s nimi zmluvu v Chebrone pred Jahvem a oni pomazali Dávida za kráľa nad Izraelom, podľa Jahveho slova, prostredníctvom Samuela.

Zaujatie Jeruzalema

4 Dávid tiahol s celým Izraelom na Jeruzalem, čiže Jebus, kde boli obyvateľmi krajiny Jebuzejci.
5 Obyvatelia Jebusu povedali Dávidovi: "Sem nevojdeš." Ale Dávid zaujal pevnosť Sion. To je Dávidovo mesto. 6 Vtedy Dávid povedal: "Kto prvý zabije Jebuzejca, bude náčelníkom a kniežaťom." Joab, Cerujin syn, vystúpil prvý a stal sa náčelníkom. 7 Dávid sa usadil v pevnosti, preto ju nazvali Dávidovým mestom. 8 Potom budoval dookola mesto, od Mila až po obvodové múry. Ostatok mesta obnovil Joab. 9 Takto sa Dávid stále vzmáhal a Jahve Cebaot bol s ním.

Dávidovi hrdinovia

10 Toto sú náčelníci Dávidových hrdinov, ktorí venovali všetky svoje sily jeho kráľovstvu a ktorí ho s celým Izraelom urobili kráľom podľa Jahveho slova o Izraeli.
11 Toto je výpočet Dávidových hrdinov: Jašobeam, Chachmoniho syn, vodca Trocha; to on sa rozohnal kopijou ponad tristo chlapov a naraz ich pobil. 12 Po ňom bol Eleazar, syn Dodu, Achochita, jeden z troch hrdinov. 13 Bol s Dávidom v Pas-Damine, keď sa tam Filištínci zhromažďovali do boja. Bola tam roľa plná jačmeňa. Keď ľud zutekal pred Filištíncami, 14 postavili sa doprostred role, ubránili ju a porazili Filištíncov. Jahve tam spôsobil veľké víťazstvo. 15 Traja z Tridsiatich zišli k Dávidovi na skalu pri Adullamskej jaskyni, zakiaľ filištínske vojsko táborilo v doline Refaim. 16 Dávid bol vtedy v skalnom úkryte a v Betleheme ešte sídlila filištínska posádka. 17 Tu sa zažiadalo Dávidovi vody a zavolal: "Ó, keby sa mi dal niekto napiť vody zo studne, ktorá je v Betleheme pri bráne!" 18 Nato sa tí traja prebili táborom Filištíncov, načreli vody zo studne, ktorá je v Betleheme pri bráne, priniesli ju a podali Dávidovi. Ale Dávid ju nechcel piť, ale vylial ju ako obetu Jahvemu. 19 Povedal: "Boh ma chráň, aby som to urobil! Môžem piť krv týchto mužov, ktorí šli s nasadením vlastných životov?" Preto nechcel piť. Toto urobili títo traja hrdinovia. 20 Abišaj, Joabov brat, bol hlavou Tridsiatich. On zamával svojou kopijou nad tristo chlapmi a urobil si meno medzi Tridsiatimi. 21 Bol slávnejší ako tí Tridsiati a stal sa ich veliteľom, ale medzi Troch ho nepočítali. 22 Benajahu, Jehojadov syn, muž udatný, muž veľkých činov, bol z Kabseelu. To on porazil dvoch hrdinov z Moabu, on zišiel do cisterny a zabil tam leva, a to v deň, keď snežilo. 23 Zabil aj päť lakťov vysokého Egypťana. Aj keď mal Egypťan v ruke kopiju ako tkáčsky návoj, on šiel proti nemu s palicou, vytrhol kopiju Egypťanovi z ruky a zabil ho jeho vlastnou kopijou. 24 Toto vykonal Benajahu, Jehojadov syn, a urobil si meno medzi tými tridsiatimi hrdinami. 25 Bol slávnejší ako Tridsiati, ale medzi Troch ho nepočítali. Dávid ho ustanovil na čelo svojej osobnej stráže. 26 Ďalší udatní hrdinovia: Asahel, Joabov brat, Elchanan, Dodov syn, z Betlehema, 27 Šamot Charodský, Chelec Pelonský, 28 Ira, Ikešov syn, z Tekoy, Abiezer Anatotský, 29 Sibechaj Chúšsky, Ilaj Achochský. 30 Mahraj Netofský, Cheled Netofský, Banov syn, 31 Itaj, Ribajov syn, z benjamínskej Gibey, Benajahu Pireatonský, 32 Churaj od potokov Gaaš, Abiel z Bet-Araby, 33 Azmavet Bachurimský, Eljachaba Šaalbonský, 34 Bene-Chašem z Gizonu, Jonatan, Šageho syn z Hararu, 35 Achiam, Sacharov syn, z Hararu, Elifelet, Urov syn, 36 Chefer Mecherský, Achija Pelonský, 37 Checro Karmelský, Naaraj, Ezbajov syn, 38 Joel, Natanov brat, Mibchar, Hagriho syn, 39 Selek Ammonský, Nachraj z Beerotu, zbrojnoš Joaba, Cerujinho syna, 40 Ira Jitrijský, Gareb Jitrijský, 41 Uriáš Chetejský, Zabad, Achlajov syn, 42 Rubenovec Adina, Šizov syn, náčelník Rubenovcov i Tridsiatich, 43 Chanan, Maachov syn, Jošafat Mitnijský, 44 Uzija Aštarotský, Šama a Jeiel, synovia Chotama Aroerského, 45 Jediael, Šimriho syn, a jeho brat Jocha Ticský, 46 Eliel Machavimský, Jeribaj a Jošavja, Elnaamovi synovia, Jitama Moabský, 47 Eliel, Obed a Jaasiel z Coby.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk