Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť

3. kapitola

1 Povedal mi: "Syn človeka, jedz, čo je pred tebou, zjedz tento zvitok; potom choď hovoriť domu Izraela!" 2 Otvoril som ústa a on mi dal zjesť ten zvitok. 3 Potom mi povedal: "Syn človeka, prehltni tento zvitok, ktorý ti dávam, nasýť sa ním!" Zjedol som ho a chutil mi v ústach sladko ako med. 4 Potom mi povedal: "Syn človeka, choď k domu Izraela a povedz im moje slová. 5 Neposielam ťa k ľudu nezrozumiteľnej a ťažkej reči, ale k domu Izraela. 6 Nie, neposielam ťa k veľkým národom, ktorých reč je taká nezrozumiteľná a ťažká, že nechápeš, čo hovoria. Keby som ťa poslal k nim, počúvali by ťa. 7 Ale dom Izraela ťa nebude chcieť počúvať, lebo nechce počúvať mňa, je tvrdohlavý a kamenného srdca. 8 Ale ja urobím tvoju tvár takou tvrdou ako ich tvár a tvoje čelo tvrdým ako ich čelo. 9 Čelo ti urobím tvrdým ako diamant, tvrdším než kremeň. Neboj sa, nebuď prestrašený pred nimi, veď oni sú odbojné pokolenie." 10 Potom mi povedal: "Syn človeka, pozorne počúvaj všetky moje slová, ktoré ti poviem a vezmi si ich k srdcu, 11 choď ku svojim krajanom v exile a hovor im. Či ťa budú počúvať, či ťa nebudú chcieť počuť, povedz im: Toto hovorí Pán Jahve." 12 Duch ma pozdvihol a za sebou som počul veľký hukot, keď sa zdvihla Jahveho sláva zo svojho miesta. 13 Počul som hukot krídel živých bytostí, ako narážali na seba, a hukot kolies vedľa nich a hukot veľkého otriasania. 14 Duch ma pozdvihol a niesol ma; a ja som išiel zarazený, duchom rozochvený a Jahveho ruka spočívala pevne na mne. 15 Tak som došiel k vyhnancom do Tell Abibu, usadeným pri rieke Kebar. Sedem dní som zostal medzi nimi celkom omráčený.

Prorok ako strážca

16 Na konci siedmich dní som počul Jahveho slovo:
17 "Syn človeka, ustanovil som ťa za strážcu pre dom Izraela, dostaneš posolstvo z mojich úst a zanesieš im moje napomenutie. 18 Keď poviem zlému človekovi: "Musíš zomrieť!" a ty ho nenapomenieš a nepovieš mu, aby zanechal svoje hriešne správanie a tak si zachránil život, ten hriešnik zomrie pre svoju vinu, ale od teba budem požadovať zodpovednosť za jeho krv. 19 No ak ty si varoval zlého človeka, ale on sa neobrátil od svojho zlého a hriešneho chovania, on zomrie pre svoj hriech, ale ty si si zachránil dušu. 20 Ak sa spravodlivý človek odvráti od svojej spravodlivosti a spácha hriech, keď ho postavím pred pokušenie, zomrie; pretože si ho nevaroval, zomrie pre svoj hriech a jeho dobré skutky, ktoré konal, sa nebudú počítať, ale od teba budem požadovať zodpovednosť za jeho krv. 21 Ale ak ty si varoval tohto spravodlivého človeka, aby nepáchal hriech, a on nezhrešil, bude žiť, lebo prijal napomenutie, a ty si si zachránil dušu."

Ezechiel onemie

22 Jahveho ruka tam spočinula na mne a on mi povedal: "Vstaň, vyjdi na rovinu, tam ti budem hovoriť."
23 Vstal som a vyšiel som na rovinu a tam bola Jahveho Sláva, ako Sláva, ktorú som videl pri rieke Kebar, a ja som sa hodil tvárou k zemi. 24 Vtedy duch vošiel do mňa, postavil ma na nohy a oslovil ma, povedal mi: "Choď, zatvor sa vo svojom dome. 25 Pozri, syn človeka, hodia na teba povrazy a poviažu ťa, že nebudeš môcť vyjsť medzi ľud. 26 A ja ti jazyk prilepím na podnebie, že budeš nemý, nebudeš ich kárateľom, lebo oni sú odbojné pokolenie. 27 Ale keď ti mám niečo povedať, vrátim ti reč a ty im povieš: Takto hovorí Pán Jahve; kto počúvne, počúvne, kto nechce, nech nepočúva; veď je to odbojné pokolenie.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk