Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

14. kapitola

Pokračovanie kráľovstva Jeroboama I. (931 – 910)

1 V tom čase ochorel Jeroboamov syn Abija.
2 A Jeroboam povedal svojej žene: "Vstaň a preobleč sa, aby nepoznali, že si Jeroboamova žena, a choď do Šíla. Tam je prorok Achija, ktorý mi povedal, že budem kráľom nad týmto ľudom. 3 Vezmi so sebou desať chlebov, koláče a krčah medu a choď k nemu. On ti oznámi, čo bude s chlapcom." 4 Jeroboamova žena tak urobila. Vybrala sa, išla do Šíla a vošla do Achijovho domu. Achija však nevidel, lebo mu staroba zastrela oči. 5 Ale Jahve povedal Achijovi: "Pozri, prichádza Jeroboamova žena pýtať si od teba radu ohľadom svojho syna, lebo je chorý. Toto a toto jej povedz. Keď príde, bude sa vydávať za niekoho iného." 6 Keď Achija počul jej kroky vo dverách, povedal: "Vstúp, Jeroboamova žena! Prečo sa vydávaš za niekoho iného? Ja som k tebe poslaný s tvrdou zvesťou. 7 Choď povedať Jeroboamovi: ‚Takto hovorí Jahve, Boh Izraela: Ja som ťa vyvýšil z ľudu a ustanovil som ťa kniežaťom nad mojím izraelským ľudom, 8 odtrhol som kráľovstvo od Dávidovho domu a dal som ho tebe. Ale ty nie si taký ako môj sluha Dávid, ktorý zachovával moje príkazy a ktorý chodieval za mnou celým svojím srdcom a konal iba to, čo sa mi páči. 9 Ty si spáchal viac zla ako všetci, čo boli pred tebou. Popudzoval si ma k hnevu tým, že si si urobil iných bohov a liate modly a mňa si hodil za svoj chrbát. 10 Preto privediem nešťastie na Jeroboamov dom, vyhubím všetkých mužského rodu z Jeroboamovej rodiny, viazaných i slobodných v Izraeli. Vymetiem Jeroboamov dom, ako sa vymetá hnoj, dočista. 11 Kto z Jeroboamovej rodiny zomrie v meste, toho zožerú psy; kto na poli, toho zožerú nebeské vtáky. To hovorí Jahve.‘ 12 A ty vstaň a choď domov! Keď tvoja noha vkročí do mesta, chlapec zomrie. 13 Oplače ho celý Izrael a pochovajú ho. Z Jeroboamovho rodu on jediný sa dostane do hrobu, pretože z Jeroboamovho domu sa len na ňom našlo niečo milé Jahvemu, Bohu Izraela. 14 Jahve ustanoví kráľa nad Izraelom, ktorý vyhubí Jeroboamov dome. 15 Jahve zatrasie Izraelom, ako sa kláti trstina vo vode, vytrhne Izrael z tejto dobrej krajiny, ktorú dal ich otcom, a rozptýli ich na druhej strane Rieky, pretože si narobili posvätné stĺpiky, a tým popudzovali Jahveho. 16 Opustí Izrael pre hriechy, ktoré Jeroboam spáchal a ktorými zvádzal Izrael." 17 Nato Jeroboamova žena vstala a odišla. Došla do Tirce a keď prekračovala prah svojho domu, chlapec zomrel. 18 Pochovali ho a celý Izrael mal za ním smútok podľa Jahveho slova, ktoré povedal prostredníctvom svojho sluhu, proroka Achiju. 19 Ostatné Jeroboamove príbehy, ako bojoval a ako kraľoval, sú zapísané v knihe Letopisov izraelských kráľov. 20 Jeroboamovo kráľovstvo trvalo dvadsaťdva rokov, potom sa uložil ku svojim otcom a jeho syn Nadab sa stal kráľom po ňom.

Roboamovo kráľovstvo (931 – 913)

21 Roboam, Šalamúnov syn, kraľoval v Judsku. Keď sa stal kráľom, mal štyridsaťjeden rokov. Sedemnásť rokov kraľoval v Jeruzaleme, v meste, ktoré si Jahve vyvolil zo všetkých izraelských kmeňov, aby tam umiestnil svoje Meno. Jeho matka sa volala Naama, Ammonka.
22 Robil, čo sa nepáči Jahvemu, a popudil ho k väčšej žiarlivosti ako jeho otcovia svojimi hriechmi, ktoré napáchali. 23 Zriadili si svätyne na výšinách, postavili si stély a posvätné koly na každom vysokom kopci a pod každým zeleným stromom. 24 Aj zasvätenci modlárskeho smilstva boli v krajine. On napodobňoval všetky ohavnosti pohanských národov, ktoré Jahve vyhnal pred tvárou Izraela. 25 V piatom roku kraľovania Roboama vytiahol proti Jeruzalemu egyptský kráľ Šišak. 26 Pobral poklady Jahveho chrámu i kráľovského paláca, úplne všetko. Pobral aj všetky zlaté štíty, ktoré dal zhotoviť Šalamún. 27 Namiesto nich dal kráľ Roboam zhotoviť bronzové štíty a zveril ich veliteľom telesnej stráže, ktorá strážila bránu do kráľovského paláca. 28 Kedykoľvek šiel kráľ do Jahveho chrámu, brala ich telesná stráž a potom ich prinášala naspäť do siene stráží. 29 Ostatné Roboamove príbehy, všetko, čo vykonal, je zapísané v knihe Letopisov judských kráľov. 30 Medzi Roboamom a Jeroboamom bola vojna po všetky dni. 31 Roboam sa uložil ku svojim otcom a pochovali ho v Dávidovom meste. Po ňom sa stal kráľom jeho syn Abijam.
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk