2. kapitola
1Deti moje, toto vám píšem, aby ste nehrešili. Ale keby niekto zhrešil, máme u Otca obhajcu: Ježiša Krista, Spravodlivého. 2On je zmiernou obetou za naše hriechy, a nielen za naše, ale aj za hriechy celého sveta.Druhá podmienka: zachovávať prikázania, najmä prikázanie lásky
3Podľa toho vieme, že ho poznáme: ak zachovávame jeho prikázania. 4Kto hovorí: "Poznám ho" a jeho prikázania nezachováva, je luhár a niet v ňom pravdy. 5Ale kto zachováva jeho slovo, v ňom naozaj Božia láska dosiahla dokonalosť. Podľa toho vieme, že sme v ňom. 6Kto hovorí: "Prebývam v Bohu," musí aj sám žiť, ako žil on. 7Milovaní, nepíšem vám nové prikázanie; je to staré prikázanie, ktoré máte od počiatku. Toto staré prikázanie je slovo, ktoré ste počuli. 8A predsa, ešte raz, píšem vám nové prikázanie – ktoré je pravdivé vo vás aj v ňom –, že už svieti pravé svetlo a tma odchádza. 9Kto hovorí, že je vo svetle, a nenávidí svojho brata, je ešte stále vo tme. 10Kto miluje svojho brata, ostáva vo svetle a pre nikoho nie je pohoršením. 11Ale kto nenávidí svojho brata, je vo tme, chodí vo tme a nevie, kam ide, lebo tma mu zaslepila oči.Tretia podmienka: chrániť sa sveta
12Píšem vám, deti, lebo vaše hriechy sú odpustené mocou jeho mena. 13Píšem vám, otcovia, lebo poznáte toho, ktorý je od počiatku. Píšem vám, mladíci, lebo ste premohli Zlého. 14Napísal som vám, deti, lebo poznáte Otca. Napísal som vám, otcovia, lebo poznáte toho, ktorý je od počiatku. Napísal som vám, mladíci, lebo ste mocní, Božie slovo prebýva vo vás a premohli ste Zlého. 15Nemilujte svet ani to, čo je vo svete. Ak niekto miluje svet, Otcova láska nie je v ňom. 16Veď nič z toho, čo je vo svete: ani žiadostivosť tela, ani žiadostivosť očí a pýcha bohatstva nie je z Otca, ale zo sveta. 17A svet sa pominie so svojimi žiadostivosťami, ale kto plní Božiu vôľu, ostáva naveky.Štvrtá podmienka: chrániť sa antikristov
18Deti moje, je posledná hodina. A ako ste počuli, že príde Antikrist, tak teraz vystúpilo mnoho antikristov. Z toho poznáme, že posledná hodina je tu. 19Spomedzi nás vyšli, ale neboli z nás. Keby boli bývali z nás, boli by zostali s nami. Ale malo sa ukázať, že všetci neboli z nás. 20A vy máte teraz pomazanie od Svätého a všetci máte poznanie. 21Nepíšem vám, akoby ste pravdu nepoznali, ale preto, že ju poznáte a že nijaká lož nie je z pravdy. 22Kto je luhár, ak nie ten, kto popiera, že Ježiš je Kristus? To je Antikrist! Popiera Otca i Syna. 23Kto popiera Syna, nemá ani Otca. Kto vyznáva Syna, má aj Otca. 24A vy si zachovajte to, čo ste počuli od začiatku. Ak zostáva vo vás, čo ste počuli od začiatku, aj vy zostanete v Synovi a Otcovi. 25A toto je prisľúbenie, ktoré nám prisľúbil on sám: večný život. 26Toto som vám napísal o tých, čo vás zvádzajú. 27Pokiaľ ide o vás, pomazanie, ktoré ste od neho dostali, ostáva vo vás a nepotrebujete, aby vás niekto poúčal. Ale ako jeho pomazanie vás poúča o všetkom, a je pravdivé a neklame, teda, ako vás poučilo, zostávajte v ňom. 28Áno, teraz zostaňte v ňom, deti moje, aby sme mali plnú dôveru, keď sa zjaví, a nemuseli sa hanbiť, že sme ďaleko od neho pri jeho príchode. 29Ak viete, že je spravodlivý, viete, že každý, kto koná spravodlivosť, je z neho zrodený.