Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

3. kapitola

Tretí nárek

1 (alef) Ja som muž, čo videl útrapy pod palicou jeho prchkosti.
2 Bol som to ja, ktorého hnal a viedol temnotou bez svetla. 3 Len proti mne neustále vystieral a obracal svoju ruku. (bét) 4 Spôsobil chradnutie môjho tela i kože, polámal mi kosti.3,4 Jób 30,30; Iz 38,13 5 Nastavil mi jed a obklopil ma útrapami. 6 Do temnôt ma posadil, ako tých, čo sú dávno mŕtvi.3,6 Ž 143,3 (gimel) 7 Vystaval okolo mňa múr, takže nemôžem vyjsť, zaťažil moje okovy.3,7 Oz 2,8 8 Aj keď kričím a volám o pomoc, marí moju modlitbu.3,8 Nár 3,44 9 Kameňmi zatarasil moje cesty, moje chodníky rozvrátil. (dalet) 10 Pre mňa je striehnucim medveďom, levom v úkryte.3,10 Ž 10,9; 1Pt 5,8 11 Odviedol ma z mojich ciest, roztrhal a spustošil ma. 12 Napol svoj luk a postavil ma ako terč pre svoj šíp.3,12-13 Jób 16,12-13; Nár 2,4 (hé) 13 Do mojich obličiek vystrieľal šípy svojho tulca. 14 Bol som na posmech celému môjmu ľudu, hanlivou piesňou každý deň.3,14 Jób 30,9 15 Nasýtil ma trpkosťami, napojil ma palinou.3,15 Jer 9,14 (vav) 16 Zuby mi vylámal kameňom, zatlačil ma do prachu. 17 Moju dušu si odohnal z pokojného života, zabudol som na šťastie.3,17 Jer 16,5 18 Povedal som: „Zanikol môj lesk aj moja nádej od Hospodina.“3,18 Jób 17,15 (zajin) 19 Rozpomeň sa na moje trápenie a blúdenie, na palinu a jed. 20 Moja duša si to ustavične pripomína a klesá. 21 Na toto si však upriamim srdce a na toto budem čakať:3,21 Ž 130,7 (chét) 22 na prejavy Hospodinovej milosti, že neprestávajú, že sa nekončia dôkazy jeho zľutovania.3,22 Ex 34,6n 23 Každé ráno sú nové, nesmierna je tvoja vernosť. 24 „Môj podiel je Hospodin,“ vraví moja duša, „preto budem čakať na neho.“3,24 Ž 16,5; 73,26; Nár 3,21 (tét) 25 Dobrý je Hospodin voči tým, čo v neho dúfajú, voči duši, ktorá ho hľadá. 26 Dobré je v tichosti čakať na Hospodinovu pomoc.3,26 Ž 62,2 27 Dobré je pre muža, ak nesie jarmo od svojej mladosti.3,27 Ž 119,71; Mt 11,29 (jód) 28 Nech sedí sám a mlčí, keď mu ho nasadil.3,28-29 Nár 2,10 29 Nech do prachu položí svoje ústa, azda je ešte nádej. 30 Nech nastaví líce tomu, kto ho bije, nech sa nasýti potupou.3,30 Mt 5,39 (kaf) 31 Veď Pán nezavrhuje naveky,3,31-32 Ž 106,45; Iz 54,7 32 ak zarmúti, zľutuje sa vo svojej veľkej láske, 33 pretože neponižuje a nezarmucuje ľudských synov z rozmaru.3,33 Ez 33,11 (lamed) 34 Keď niekto nohami šliape po všetkých väznených v zemi,3,34-36 Jer 29,11; Hab 1,13 35 keď sa prekrúcajú ľudské práva pred tvárou Najvyššieho, 36 keď sa krivdí človeku pri jeho súdnom spore, či to Pán nevidí? (mém) 37 Kto niečo povie a stane sa bez toho, aby Pán rozkázal?3,37-38 Iz 45,7 38 Nevychádza z úst Najvyššieho dobré i zlé? 39 Na čo sa môže sťažovať živý človek? Leda tak každý na svoj hriech. (nún) 40 Preskúmajme a preverme naše cesty a vráťme sa k Hospodinovi!3,40 Jer 4,1-2 41 Pozdvihnime srdcia na dlaniach k Bohu na nebesiach!3,41 Nár 2,19 42 My sme sa spreneverili a boli sme spurní, a ty si neodpustil.3,42 Ž 106,6; Dan 9,5 (samech) 43 Skryl si sa v hneve a prenasledoval si nás, zabíjal bez súcitu.3,43 Nár 2,2-9 44 Skryl si sa v oblaku, aby k tebe neprenikla modlitba.3,44 Nár 3,8 45 Smeti a odpad si z nás urobil medzi národmi. (pé) 46 Všetci naši nepriatelia na nás otvárali ústa.3,46 Ž 22,14; Nár 2,16 47 Hrôza a jama na nás čakala, spustnutie a skaza.3,47 Jer 48,43 48 Moje oči prelievajú potoky vôd nad skazou dcéry môjho ľudu.3,48 Ž 119,136; 137,1 (ajin) 49 Oko mi slzí a neustáva,3,49 Nár 1,16 50 kým nezhliadne a nepozrie Hospodin z nebies.3,50 Iz 63,15 51 Oko mi zarmucuje dušu pre všetky dcéry môjho mesta.3,51 Nár 2,11 (cadé) 52 Moji nepriatelia na mňa poľovali bez príčiny ako na vtáča.3,52-53 Ž 35,7 53 Môj život umlčali v jame, privalili ma kameňom,3,53 Jer 38,1-13 54 naliali mi vodu až nad hlavu, takže som povedal: „Som stratený!“3,54 Ž 69,3; Jon 2,4 (kóf) 55 Z najhlbšej jamy som vzýval tvoje meno, Hospodin.3,55 Jon 2,3 56 Počul si môj hlas: „Nezakrývaj si uši pred mojím vzdychom, pred mojím volaním o pomoc!“3,56 Ž 130,2 57 Bol si nablízku, keď som volal. Povedal si: „Neboj sa!“3,57 Ž 145,18; Iz 43,1-5 (réš) 58 Pán môj, viedol si spory mojej duše, vykúpil si môj život.3,58 Ž 103,4 59 Videl si moju krivdu, Hospodin, presadil si moje právo. 60 Videl si všetku ich pomstychtivosť, všetky ich úmysly proti mne. (šín) 61 Počul si ich urážky, Hospodin, všetky ich úmysly proti mne, 62 reči mojich protivníkov aj ich zámery namierené proti mne každý deň. 63 Všimni si: či sedia a či vstávajú, spievajú o mne posmešnú pieseň.3,63 Nár 3,14 (tav) 64 Hospodin, vráť im, čo vykonali, podľa skutkov ich rúk.3,64 Ž 28,4 65 Zaslep im srdce, postihni ich svojou kliatbou.3,65 Rim 1,28 66 V hneve ich prenasleduj a znič spod svojich nebies, Hospodin.3,66 Jer 10,11
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk