Milé sestry, milí bratia, partneri a podporovatelia !

V čase, keď skončil ďalší rok nášho putovania na tejto zemi, chcem sa Vám prihovoriť od nás z Biblickej spoločnosti a v prvom rade pozdraviť Vás v mene nášho Pána Ježiša Krista. V tieto dni sa zvykneme obzrieť späť a tak chcem urobiť aj v tomto príhovore k Vám.

Opäť to bol rok mnohých neistôt, chaosu a prekvapení, tak povediac zápasov za zvládnutie mnohých situácií, ktoré sa okolo nás v rýchlom slede udiali. Keď sme si začiatkom roka mysleli, že sme „zvládli vojnu s neviditeľným nepriateľom - vírusom“, prišla pred naše dvere, rovno do susedov, vojna skutočná. Pre nás na Slovensku vďaka Pánovi, len viditeľná na diaľku v TV, ktorej však dôsledky, hlavne v ekonomike a energetike, budeme ešte dlho pociťovať. Bol to náročný rok aj pre nás v Biblickej spoločnosti, ale Pán, ktorý spravuje svoje dielo pri šírení Jeho Slova, nám bol milostivý a pomohol nám zvládnuť ho v pokoji a pod Jeho ochranou. Toto sa mohlo udiať aj vďaka vašej pomoci, či už materiálnej alebo modlitebnej. Sme vďační za každého darcu a modlitebníka a preto Vás chcem aspoň v krátkosti informovať, ako sme naložili s tým, čo nám aj cez Vás, alebo vaše spoločenstvo Pán požehnal.

Začiatkom roka, keď začala vojna na Ukrajine, sme sa cez Ukrajinskú Biblickú spoločnosť dozvedeli o ich urgentnej potrebe Biblií v ukrajinskom aj ruskom jazyku. Spolu s viacerými biblickými spoločnosťami sa pripravila tlač týchto Biblií, na ktoré naša spoločnosť prispela sumou 10 tisíc eur. Okrem toho, pre potreby misijnej práce na Slovensku, sme nakúpili pre náš sklad Biblie, biblickú a duchovnú literatúru v ukrajinskom a ruskom jazyku za celkovú sumu 12.518,- eur, ktorá sa následne distribuovala a distribuuje do utečeneckých táborov na mnohé miesta, kde cirkev pracuje s odídencami a časť išla priamo na Ukrajinu do zborov a kostolov cez slovenských misionárov.

Vo vydavateľskej činnosti sme pripravili nové tituly, ako JUNIOR BIBLIA pre mládež, UČÍM SA ČÍTAŤ S BIBLIOU pre začínajúcich školákov. Nezabudli sme ani na najmenších a pre nich sme vydali sériu detských knižočiek HĽADAJME SPOLU V BIBLII a pred Vianocami knižku NARODIL SA KRÁĽ. Pre dospelých sme pripravili nové vydanie RODINNÉHO ROHÁČKA a ďalšie vydania Biblií INŠPIRUJ SA ... V spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha sme pripravili a zabezpečili tlač JERUZALEMSKEJ BIBLIE a s vydavateľstvom Porta Libri ďalšie, už tretie vydanie ŠTUDIJNEJ BIBLIE. K Veľkej noci sme v spolupráci s pravoslávnym duchovným Marekom Ignacikom zo Zvolena pripravili knižku PASCHÁLNE (VEĽKONOČNÉ) PRÍBEHY a na jeseň sme vydali publikáciu VESMÍR-AKÝ ÚŽASNÝ JE NÁŠ BOH, cez ktorú chceme priblížiť nepredstaviteľnú veľkosť nášho Stvoriteľa. Na záver roka v spolupráci s br. farárom Dušanom Peckom zo Žiliny sme vydali DIÁR 2023 pod názvom LECTIO DIVINA v prevedení pre katolíckych aj evanjelických veriacich, ktorým chceme podporiť čítanie Božieho slova na každý deň. Počas roku 2022 sme vydali a prijali na sklad 19.681 kusov Biblií a biblickej literatúry.

Okrem vydavateľskej činnosti sme sa venovali aj spolupráci pri šírení Božieho slova so zbormi a farnosťami po celom Slovensku aj v zahraničí. Spomeniem niektoré, ako spolupráca s farnosťou Dobrého pastiera v Žiline, kde sme začiatkom roka na nedeľu Božieho slova a nasledujúci týždeň uskutočnili pre Žilinu a okolie výstavu Biblií a biblickej literatúry (cca 300 vystavených Biblií), na jeseň sme obdobnú týždňovú výstavu Biblií uskutočnili v Prešove v spolupráci s Gréckokatolíckou fakultou a Pravoslávnou fakultou Prešovskej univerzity. S Evanjelickou diakóniou v Bratislave, Kresťanskými zbormi na Slovensku, apoštolskou cirkvou O nás nejde z Banskej Bystrice a organizáciou Scripture Union Slovakia (práca s deťmi a mládežou) sme distribuovali Biblie a duchovnú literatúru priamo do zborov na Ukrajine. V Srbsku spolupracujeme a podporujeme prácu misijnej organizácie ABWE a spoločnosť MANNA, ktoré šíria Božie slovo aj v slovenčine medzi našimi krajanmi, hlavne v oblasti Vojvodiny. Podporili sme tiež prácu medzi rómskou komunitou a to spoluprácou s Gréckokatolíckou rómskou misiou v Prešove a organizáciou Nádej deťom z Banskej Bystrice, Rómske srdce Kežmarok, ako aj spoluprácou priamo so zbormi v Soli, Jarovniciach, Kežmarku a iné. V spolupráci s organizáciou EEM Viedeň sme vydali Božie slovo - Nový zákon v rómsko-slovenskom jazyku, ktorý je k dispozícií bezplatne pre rómske zbory a farnosti. V mediálnej oblasti úzko spolupracujeme s rádiom LUMEN, kde sme uskutočnili niekoľko rozhovorov na tému Biblia a podporili sme vecnými darmi viaceré relácie a kvízy. V printových médiách už niekoľko rokov aktívne spolupracujeme s časopismi Evanjelický východ a Dialóg.

Pokračovali sme v projekte pre nepočujúcich, pre ktorých pripravujeme preklad Božieho slova do posunkovej reči (BIBLIAPRENEPOCUJUCICH.SK). Projekt je podporovaný a financovaný Spojenými biblickými spoločnosťami (UBS) a Americkou biblickou spoločnosťou. Práce na preklade koordinuje br. farár Pavol Vilhan, ktorý nám v tejto práci pomáha už tretí rok. Pokračujú práce na vydaní Božieho slova v rusínskom jazyku, kde už existujúci preklad, ktorý spracovali bratia pod vedením otca Františka Krajňáka, je v odbornom pripomienkovom konaní teologickými komisiami gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, ktorých prácu z poverenia duchovných autorít oboch cirkví koordinuje naša Biblická spoločnosť.

Ako je už vo verejnosti známe Biblická spoločnosť šíri Božie slovo aj elektronicky v online priestore prostredníctvom webovej stránky BIBLIA.SK, kde čitatelia môžu na jednom mieste čítať a študovať všetky existujúce preklady Božieho slova v slovenčine. Túto našu stránku ročne navštívi viac, ako 200 tisíc jedinečných návštevníkov, môžeme povedať čitateľov Biblie. V online priestore spolupracujeme aj s organizáciami, ktoré šíria Božie slovo, ako Biblia za 365 dní, Love God Greatly (práca so ženami), Ambassador for Christ (evanjelizačná misia na Slovensku a v Macedónsku), Spoločenstvo evanjelia, pracujemsdetmi.sk a iné.

Financovanie, ako aj koordinovanie uvedených činností je náročné, ale Pán sa o nás postaral aj cez mnohých z Vás, ktorí ste nás podporili či už priamo finančnými darmi, alebo aj nákupom Biblií a biblickej literatúry, ktoré ste realizovali cez náš ESHOP.BIBLIA.SK, alebo priamo v kníhkupectvách, s ktorými spolupracujeme po celom Slovensku. Celkovo sme v roku 2022 rozdistribuovali 25.326 kusov Biblií a biblickej literatúry (predajom 18.437 a darovaním 6.889).

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť Božie slovo do všetkých končín nášho krásneho Slovenska. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý z Vás ste pre nás partnerom a spolupracovníkom.

Vďaka Bohu za vašu pomoc a modlitebnú podporu. Nech Vás Pán požehná a naplní aj vaše potreby v tomto nastávajúcom roku 2023.

V Banskej Bystrici 18. januára 2023.

Štefan Ševčik – poverený vedením Slovenskej biblickej spoločnosti

Chcem podporiť
Príhovor — rok 2022 v Slovenskej biblickej spoločnosti

3. kapitola

Tretia elégia

1 Som muž, čo skúsil biedu pod prútom jeho hnevu.
2 Vohnal a voviedol ma do temnôt, kde svetla niet. Alef 3 Na mňa len dvíha zase celý deň svoju ruku. 4 Zosušil na mne telo, kožu, dolámal moje kosti. 5 Obklopil, obkľúčil ma jedom a útrapami. 6 V temnotách ma usadil ako večne mŕtvych. 7 Ohradil ma, že neuniknem, reťaze mi zaťažil; 8 hoc by som volal, kričal, udusí moju prosbu. 9 Na cesty mi dal hradby z kvádrov, moje chodníky porozvracal. 10 Je mi ako striehnuci medveď, lev, ktorý čaká v skrýši. 11 Zviedol ma z cesty, roztrhal ma, zničil ma celkom. 12 Natiahol svoju kušu, postavil ma ako cieľ pre šíp. 13 Do mojich obličiek vstrelil šípy zo svojho tulca. 14 Všetok ľud si robí zo mňa posmech, pesničky celý deň. 15 Horkosťou ma nasýtil, opojil ma palinou. 16 Zuby mi zodral štrkom, nachoval ma popolom. 17 Z pokoja si mi vyhnal dušu, zabudol som na blaho. 18 Vravel som: "Zmizla moja hrdosť, tiež moja nádej v Pána." 19 Spomeň si na moju biedu, utýranosť, na palinu a otravu. 20 V spomienke je stále schúlená moja dušička vo mne. 21 Toto si beriem k srdcu, pre toto budem dúfať. 22 Láskavosť Pána, že nám nie je koniec, veď jeho milosť nepomíňa, 23 obnovuje sa každým ránom; veľká je tvoja vernosť. 24 "Pán je môj údel, vraví moja duša, nuž v neho dúfam." 25 Dobrý je Pán k tým, čo dúfajú v neho, k duši, ktorá ho hľadá. 26 Dobre je ticho čakať Pánovo spasenie. 27 Pre muža je dobre, keď nesie svoje jarmo od mladi. 28 Nech sedí mlčky osamelý, veď mu ho on položil! 29 Nech si až po prach skloní ústa, ešte je azda nádej. 30 Ponúknuť má líce, keď ho bije, potupou sa nasýtiť. 31 Pretože Pán nezavrhne naveky ... 32 Zmilúva sa - hoc i zarmucuje - svojou veľkou milosťou. 33 Zo srdca nepokoruje, nezarmucuje synov ľudských. 34 Keď drvia pod nohami všetkých zajatcov zeme, 35 keď zvrátia právo muža pred tvárou Najvyššieho, 36 keď potlačia v súde človeka, nevidí to Pán? 37 Na čieže slovo sa čo stalo, keď to nerozkázal Pán? 38 Nevychádza z úst Najvyššieho nešťastie aj blaho? 39 Čože sa ponosuje živý človek, muž pre trest za hriech? 40 Prezrime svoje cesty, preskúmajme a vráťme sa k Pánovi; 41 na dlaniach pozdvihujme srdcia do neba k Bohu! 42 My sme sa prehrešili, búrili sa, preto si neodpustil. 43 Zahalil si sa hnevom, stíhal si nás, stínal si, nezľutoval si sa. 44 Zahalil si sa do oblaku, aby neprenikla modlitba. 45 Urobil si nás odvrhlinou, smeťou uprostred národov. 46 Proti nám otvárali ústa všetci naši odporci. 47 Hrôza a jama nás čakala, zánik a skaza. 48 Potoky vôd mi prúdia z oka pre skazu dcéry môjho ľudu. 49 Oko mi slzí, neustáva, spočinku nemá, 50 kým nepozrie a nepohliadne z nebies Pán. 51 Oko mi trápi dušu pre všetky dcéry môjho mesta. 52 Ako na vtáka poľovali na mňa odporci bez príčiny. 53 V jame mi nivočili život, skál nahádzali na mňa. 54 Vody mi zakrývali hlavu, myslel som: "Je mi koniec." 55 Vzýval som, Pane, tvoje meno z priepastnej jamy. 56 Počul si môj hlas: "Neskrývaj si ucho, keď si uľahčujem výkrikom." 57 Keď som ťa volal, bol si blízko, vravel si: "Neboj sa!" 58 Viedol si, Pane, spory mojej duše, vykúpil si môj život. 59 Videl si, Pane, moju utýranosť, zastaň sa môjho práva! 60 Videl si, Pane, celú ich pomstivosť, ako sa na mňa stroja. 61 Čul si ich hanobenie, Pane, ako sa na mňa stroja, 62 reči mojich odporcov, plány proti mne celý deň. 63 Pozoruj ich, či sedia a či stoja, že ja som ich pesničkou. 64 Odplať im, Pane, podľa zásluh, podľa ich činov! 65 Dopusťže na ich srdce tvrdosť, nech ich stihne tvoja kliatba! 66 Stíhaj ich v hneve a znivoč ich pod svojím nebom, Pane!
Otvoriť ponuku pre čitateľov biblia.sk